sisko miehestään mulle mustis jussina

karsee morkkis...

Tämä juttu ei kuuluis ehkä tän keskustelu otsikon alle, mutta alholi kuninkaalla oli osuutta kaikella tapahtuneella.
Olen sinkkunainen, siskoni on mua vähän nuorempi, hänen avomies mun kanssa kuukausi ikäeroo.
Heillä on kaksi kouluikäistä lasta.
Jussia vietettiin porukalla hyvässä hengessä ja alkoholia kun nautittiin, niin jossain vaiheessa yötä siskon kanssa kauheat riidat.
Hän kuuli minun sanovan "nyt lopetetaan tää hei ennen kuin mitään sattuu"; jonka sanoin siskon miehelleni asuntoautossa oven ollessa auki.
Sanoin tämän tilanteessa jossa tämä siskoni mies otti mua lantioilta kiinni hivellen humalapäissään yrittäessäni hänen ohi hakien olutpulloa...itsekin olin humalassa ...
selitys hyvä kymmenen, mutta näin todella tapahtui!
Siskollani on mustasukkainen luonne, ja todella pahat riidat takana avomiehensä kanssa, vuosi sitten. Oletettujen vieraiden naisten kanssa, aamuöisien myöhäisien kotiinpaluujen takia.
Kun vain olisin jättänyt nuo sanat sanomatta...
No...sanomisilleni en voi enää mitään...
Typeränä itkien hoin vain siskolleni "mitään ei tapahtunut, eikä tule tapahtumaan!" jota hän ei nähtävästi täysin uskonut.
Mulla, siskollani ja siskon miehellä on ollut hyvät välit normaaliin -siskon mies ja vaimon sisko- tyyliin.
Juttuun ollaan tultu hyvin ja joskus kännipäin hän on mua hiplannut ohimenevästi.
Mun mielestä siinä ei ole ollut mitään pahaa, kumpikin meistä on tiennyt missä raja kulkee.
Kerran sattui niin, et hän tuli tosi päissään mun viereen yöllä, jolloin sanoin että "nyt meet siskoni viereen siitä nukkumaan!" Ja näin hän tekikin.
Puhuimme juhannuspäivänä asiat olevinaan selviksi, niin siskoni kuin hänen miehensä kanssaan, mutta mulla on tunne, että meidän kaikkien väleihin tämä kyllä vaikuttaa negatiivisesti..
Itselläni on nyt vaan tosi paha morkkis ja ajatukset, että teinkö itse jotain väärin?
Käyttäydyinkö väärin siskoni miehen edessä, hänen osoittaessaan vähän huomiota mullekin?
Itse olen tällä hetkellä sinkku, joten meninkö tahattomasti käyttäytymiselleni ehkä rajan yli?
Kommentteja pliis !?

1

372

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zia

      Siskosi säilyy aina siskonasi, mutta jos siskosi ja hänen miehensä välille tulee ero, et ehkä näe miestä enää. Itsekin olet kyllä selvillä, millä puolella olet, mutta vahvistan vielä, että älä hanki haavaa sinun ja siskosi välille.

      Sanot siskosi miehen hiplailleen sinua, mutta että tiedät, missä raja menee. Annat selvästi käytökselläsi hiljalleen lupaa siskosi miehelle hänen lähestyä sinua. Et kuitenkaan ole yksin vastuussa tilanteessa, myös siskosi mies on (ilmeisen selvästi) aktiivinen toimija.

      Humalassa ihmiset ovat estottomia eivätkä ajattele tekojensa seurauksia. Normaali ystävällinen käytös ei humalassa enää toimi. Siksi on heti alussa otettava tiukka, ehkä epäystävällinen ja epämielyttävä linja, sillä muuten asiat luistavat helposti käsistä. Jos annat tilanteen jatkua, niin ennemmin tai myöhemmin raja hämärtyy ja unohtuu.

      Nyt teet siskosi miehelle selväksi, että minkäänlainen lähentely ei ENÄÄ KOSKAAN tule kyseeseen ja erityisesti juodessasi suhtaudu hänen mahdolliseen lähestymiseen erittäin jyrkästi ja kielteisesti. Älä anna hänelle pienintäkään mahdollisuutta edes kuvitella sinusta jotakin. Ei ystävällistä ymmärrystä "nyt lopetetaan..." vaan suoraan: "Näpit irti ja ulos!" Maailmassa on muita miehiä, älä sotke itseäsi siihen, josta on sinulle niin paljon muuta harmia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      179
      1742
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      109
      913
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      745
    4. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      107
      734
    5. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      207
      664
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      133
      628
    7. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      51
      585
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      51
      562
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      19
      558
    10. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      546
    Aihe