klapilämmityksen tueksi.
Puilla kun lämmittelen runsaan puolisenvuotta
niin saahan tuo aurinko lämmittää sen toisenpuolen.
Keväällä ja kesällä kun tuolla pihassa ja puutarhassa riittää askaretta.
Puilla kun lämmittelen runsaan puolisenvuotta
niin saahan tuo aurinko lämmittää sen toisenpuolen.
Keväällä ja kesällä kun tuolla pihassa ja puutarhassa riittää askaretta.
Vastaukset 6
Vanhimmat
..käyttöönotossa, aurinkolämpö on mitä parhain energialähde ja varsinkin jos takatalvi yllättää kesken juhannuksen vieton niin mikäpä silloin on lämmitellessä lämpöisessä kodissa, toiset heittää halkoja kattilaan ja toisilla sähkömittari pyöriin pillastuneena mutta sinä nautit ilmaisesta lämmöstä, Hienoa!
Seuraavaksi markkinoille tulee kuukeräimet, lämpöä saa ilmatteeksi myös yöllä,tuollaisiin järjestelmiin kanattaa myös laittaa maalämpöpumppu niin lämmöntuotto on keskeytymätöntä ja aina edullisin vaihtoehto valittavissa, ja ettei harakat lämmittele talosi hukkalämmöillä niin poistoilmapumppu on ehdoton myöskin,pari ilmalämpöpumppua tekee sitten viimeisen silauksen ja talosi saa äveriään ulkoilmeenkin, on siinä naapurin nokinenä kateudesta vihree
Niin pysyn lämpöisenä.
Pakko kai mun klapeja on pannuun laittaa jos "jääkausi" tulee ens juhannuksena, mutta ilmaston läpenemisen takia en oikein usko tuohon.
Soon tasan varmaa, että saan läpimän käyttöveden ja sen kaiken lämmön minkä kevät-kesäaikana tartten auringosta ja ilimaaseksi.
Mitä maksaa?
enemmän kuin sellaiselle joka pystyy tekemään keräimen itse. Se ei tosiaankaan ole vaikeaa kunhan se peukalo ei ole keskellä kämmentä.
Valmiitakin paketteja löytyy markkinoilta
http://www.alternative.fi/
http://www.solarviatorum.com/index.phtml
http://www.energiakauppa.com/shop/catalog/browse?shop_param=cid=38&
Etsikää itse lisää
tee itse miehelle www.junoka.fi