Jos EU vaatii suomeen 40 prosenttia uusiutuvaa energiaa siinä revitään koko koskiensuojelulaki auki, eikä pelkästään vuotosta ja kollaajaa.
40 prosentin uusiutuvuus
tuulellako
4107
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei pelkkää tuulta, vaan kaikkia uusiutuvia.
http://www.wwf.fi/ymparisto/ilmastonmuutos/toiminta/virtaa_tulevaisuuteen.html
Kyseisen mallin ohjausryhmässä on ollut Energiateollisuuden ja TKK:n edustus.
revitään yhtä sun toista.
Esimerkiksi vaelluskalojen kulkureittien palautushankkeet ovat jo pitkällä; siinä purkutyömaassa töitä piisaakin Uunoille.
p.s. Kuka viimeksi nauraa se parhaiten nauraa!
Täytyy muistaa, minkälainen yhdistys Oikeutta eläimille on. Hehän pyrkivät lopettamaan eläintuotannon Suomessa kokonaan ja ovat varmasti tarkoitushakuisia.
Toisinpäin kuin tuo toinen, joka hävitttäisi eläimet. Koskisiko kaloja.
Lupasikko tuossa biisamiturkin Uunolle ? en saanut oikein selvää !
p.s. Kuka viimeksi nauraa se parhaiten nauraa!
Jos, niin Biisamiturkissa hyvä hymyillä !
" töitä piisaakin Uunoille "
Suomella on nyt noin 24 % uusituvien primäärienergialähteiden käyttöaste. Se Eu:n alueen huippua. Olisi paskamaista, jos jokaiselle Eu_maalle vadittaisiin 11% lisäys entiseen, sehän olisi meille epäoikeudenmukaista.
Mutta Suomi pystyisi tähänkin - itse asiassa helposti- koska tuulivoimaakin hyödynnetään vasta 0,001 %. Saksassa on tämäkin suhteellisesti ottaen 2500 kertaa paremmin,koska siellä ja muuallakin Euroopassa on syöttötariffit käytössä. Pientuottajia on tullut tuhansittain lisää, aika monellekin uusiutuvalle energialähteelle