sitä saa

Kepun johto vei suomen eu-hun. Täysin tietoisia oltiin siitä, että suomen maatalous tullaan ajamaan alas. Sika-anttilan näennesneuvotteluilla pyritään vain pitämään porvarihallitusta pystyssä, jotta loputkin köyhien tuet saadaan pois. Ei oppositio suurin surminkaan suostu näin hyvää hallitusta kaatamaan. Lipposen linjahan näyttää totetuvan mainiosti ilman demareitakin.
Pyrkimys demareilla lienee odottaa parashankkeen ja myös maataloustuen aiheuttamaa kepun loppua. Sitten taas päästäisiin lipposmaiseen tyyliin päsmäröimään kokoomuksen kanssa. Ei onnistu.
291
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Toista oli ennen EU:ta. Joka ainoa vuosi kepulla ja demareilla mielettömät riidat maataloustuen rahoittamisesta kotimaisesta budjetista. Ainakin vielä 70-luvulla hallituksia kaatui budjettiriitoihin nimenomaan maataloustuista.

Yleisradio, maikkari ja Helsingin Sanomat harjoittivat Sdp-mielistä propagandaa maataloustukia ja liian pientä tilakokoa vastaan. Kokoomushenkinen media säesti sitä.

Maanviljelijöitä pilkattiin ja syytettiin avoimesti. Järjestettiin Ajankohtaisessa kakkosessa ja vastaavissa ohjelmissa Suuria maataloustuki-iltoja, joissa keskustelijoiden enemmistö hyökkäsi viljelijöitä vastaan. Syypää ruoan kalliiseen kuluttajahintaan oli nimenomaan maanviljelijä, vaikka tämän osuus oli vain muutama prosentti kaupan kassalla maksetusta elintarvikkeen hinnasta. Tätä toitottivat ennen kaikkea elintarviketeollisuuden johtajat vuonna 1994 ennen Suomen EU-äänestystä.

Muun Euroopan halpoja hintoja ylistettiin, mutta niitä ei tuotu hintavertailuun, koska valuutta oli toinen ja ero palkkatasossa eri maissa nykyistäkin suurempi.

Jos Suomi ei olisi liittynyt EU:hun, maataloustuet olisi lakkautettu suurimmaksi osaksi viimeistään Lipposen hallitusten aikana. Teollisuuden ja koulutuksen aluepoliittiset tuet olisi lakkautettu kokonaan.

Ja ennen kaikkea sama vastenmielinen propaganda viljelijöitä vastaan olisi jatkunut. MTK:kin on tunnustanut julkisesti, että Suomen EU-päätöksen paras puoli on ollut nimenomaan asenneilmapiirin muuttuminen. Ennen suomalaisia viljelijöitä pilkattiin ja syytettiin, mutta nykyisin kuluttaja ja suurelta osin media ja SAK:kin tuntee heitä kohtaan sympatiaa. Maataloustukia ei juurikaan arvostella, koska ne perustuvat EU:n sääntöihin, ja ellemme ottaisi omaa osaamme tuista, joutuisimme joka tapauksessa maksamaan saman summan muiden maiden tupakka-, banaani-, oliivi- yms. viljelijöille.

Äänestä
  • me suomalaisetko joutuisimme maksamaan KANSALLISTA TUKEA banaaniviljelmille? jotain rajaa valehteluunkin sentään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mitä tilaa kirjoitti:

Kepun johto vei suomen eu-hun. Täysin tietoisia oltiin siitä, että suomen maatalous tullaan ajamaan alas. Sika-anttilan näennesneuvotteluilla pyritään vain pitämään porvarihallitusta pystyssä, jotta loputkin köyhien tuet saadaan pois. Ei oppositio suurin surminkaan suostu näin hyvää hallitusta kaatamaan. Lipposen linjahan näyttää totetuvan mainiosti ilman demareitakin.
Pyrkimys demareilla lienee odottaa parashankkeen ja myös maataloustuen aiheuttamaa kepun loppua. Sitten taas päästäisiin lipposmaiseen tyyliin päsmäröimään kokoomuksen kanssa. Ei onnistu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu