pieniä kirjoahvenia

mitkä kirjoahvenet ois sopivia 128 l akvaarioon oisko jollain myytävänä jotain pieniä koska joensuun seudulta niitä ei tunnu löytyvän onko joensuussa muita eläin kauppoja kun se joka on rantakylässä ja sit kaupungissa vastatkaa pliis
jos jollain on myytävänä pienii kirjoahvenii lähellä joensuuta niin vastatkaa tähän
2315
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Rantakylässä on Joensuun Lemmikkikeskus ja yliopiston lähellä Tulliportinkadulla sijaitsee nykyisin Paras Kaveri. Molemmista saa kaikenlaisia kaloja _tilaamalla_. Toimitusaika voi olla pidempi kuin aika, jonka suurin kalahimo kestää. Siinähän sitä oikeata tarvetta sitten mitataan!

Ja sitten niista pienistä kirjoahvenista. Suosittelen sinulle sinnikästä kirjastojen penkomisoperaatiota. Joensuun kaikissa kirjastoissa on akvaario-opuksia, joista saat tietoa ahvenista.

Suurin osa kirjoista on tietysti lainassa juuri silloin kun niitä tarvitsisi, mutta varaamalla ne saa lainaan. Katsopa seuraavalla kerralla itsepalvelusta koneelta mitkä akvaariokirjat ovat kirjaston hyllyssä. Jos et osaa kirjaston työntekijät auttavat varsin mieluusti. Ota vakiopaikaksesi lemmikkieläinhylly!

Pääkirjaston lehtisalista voit lainata aina 80-luvun alun Akvaariolehtiäkin - kysy tiskiltä. Myös Rantakylän kirjastossa on vanhoja Akvaariomaailma-lehtiä - kysy niitäkin kirjastonhoitajalta.

Myös eläinkauppiailta voit kysyä neuvoa oikean kalalajin löytämisessä. Miesmyyjät molemmissa akvaarioliikkeissä tietävät auttaa sinua parhaiten. Kerro vain rohkeasti akvaarioistasi niin pääset juttusille.

Liekö niin, että Joensuun seudulla on eniten pienistä ahvenista palettikalan poikasia? Niitä en suosittelisi ottamaan, sillä hyvin viihtyessään ne täyttävät pian 128-litraisesi.

Äänestä

Kaikki Apistogrammat käyvät sekä Mikrogeophagukset eli suomeksi kääpiöahvenet ja perhoskirjoahven ja rusokääpiöahven, lisäksi lippukirjoahven on sopiva tuon kokoiseen akvaarioon.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


raisa kirjoitti:

mitkä kirjoahvenet ois sopivia 128 l akvaarioon oisko jollain myytävänä jotain pieniä koska joensuun seudulta niitä ei tunnu löytyvän onko joensuussa muita eläin kauppoja kun se joka on rantakylässä ja sit kaupungissa vastatkaa pliis
jos jollain on myytävänä pienii kirjoahvenii lähellä joensuuta niin vastatkaa tähän

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu