200mg topimax ei ole enää korvattava :(
100mg on, joten otin niitä. Ei mitään
järkeä tossakaan.
No ihan sama vaikka ottaa 2 tablettia.
Topiramat niminen valmiste on tullut rinnakkaistuotteeksi joka on korvattava mutta sitä ei voi suoraan vaihtaa topin reseptillä vaan pitäisi anoa uusi resepti
lääkäriltä.
(topimaks on kuulemma hinnoiteltu nyt niin kalliiksi siksi sitä ei korvata)
100mg on, joten otin niitä. Ei mitään
järkeä tossakaan.
No ihan sama vaikka ottaa 2 tablettia.
Topiramat niminen valmiste on tullut rinnakkaistuotteeksi joka on korvattava mutta sitä ei voi suoraan vaihtaa topin reseptillä vaan pitäisi anoa uusi resepti
lääkäriltä.
(topimaks on kuulemma hinnoiteltu nyt niin kalliiksi siksi sitä ei korvata)
Vastaukset 7
Vanhimmat
Minä olen ihan sekaisin näiden lääkkeiden kanssa! Mulle, jolla on vaikeahoitoinen epilepsia ei annettu Topimaxia. Tuntuu oudolta; entistäkin lääkitystä laskettiin.
Voimia sinulle tuon byrokratian kanssa! Itse joutunen menemään yksityiselle, kun Männikkö ei vastaa huutoon.
jos Topimaxin aloitat niin jokaisella
on tuo henk.koht. annostus joka riittää.
Mulle riittää 50mg 75mg tämä siis
päivittäin =)
Aloitetiin 25mg:sta.
Kela korvaa ja maksan vain tuon 3e/3kk.
Tapauskohtausta....
Pitkästä pitkästä aikaa!!!
Toivottavasto todellakin korvataan, sillä mä syön aamuin illoin 150 mg topimaxia ja mulla on jo muutoinki ollu apteekin kanssa vaikeuksia sen kanssa... Joskus silloin selitinki täällä niistä. Nyt jos tulee jotaki ihme säädöksiä, ni mä oon meidän apteekkarin kanssa todellaki ihmeessä... :(...
Kaiken lisäks mulla pitäis nytte alkaa uus lääke frisium ja pelottaa ku oon kuullu että se ois ihan hullu lääke.. Pitääkö paikkansa??
t.ansuliina, joka palaa riveihin =) (entistä ehompana!)
Se on ainakin (frisium) mule ihan ok lääke vaikka
luulin nukahtavani siihen, se on vähän sellanen
unettava, mutta sittenhän on "rauha maas" oikein käytännössä kunolla jos kramppaa :)
Frisiumia on minulla aamullakin.
Minulle on tähän asti sopinut ihan kaikki lääkkeet mitä ikinä minulle on kokeiltu.
Kokeilematta on enää lyrica.
Syy miksi sopii on mahdollisesti neurolokin mielestä on siinä koska kuntoilen aikalailla ja
olen täysin raitis. Kestäminen myös kohtuuttoman suurta gm määrää vuositasolla ilman kuolemaa, johtuu hyvästä kunnosta ja raittista elämäntavasta.
Älkää piip lähinnä heitelkö pyyhkeitä päin lärviä, se oli neurolokin ajatus, ei minun.
Mukavaa kun joku palaa ehompana
kuin mitä oli viimeksi =)
Frisiumia en ole kokeillut ja jokainen
kokee nuo läääkkeet niin yksilöllisesti
joten toivoa vaan sopii,
että on juuri sinulle sopiva lääke.
Toivon, että Taavin tietämys Topimaxista
ei pidä paikkaansa ja senhän saa
varmistettua apteekista, joten ensi
kerralla kysäise sieltä.
Energiat eivät riitä nyt jokapäiväiseen
käyntiin täällä joten siksi näin myöhäinen vastaus.
Tosin kaikkia en viitsi edes lukea.
Muisti pelaa sillä sinut muistin =)
Vointeja =)
Hei!
Minulla on topimax joka ilta ja aamu 200mg ja samalla menee frisium iltaisin, mutta empäs nyt lonkalta muista määrää (oisikohan sivuvaikutuksena muistin menetys :)). Kohtauksia eivät ole minulta vieneet, vaikka annostusta on nyt vuoden ajan nostettu ja nostettu, mutta katsotaan mitä seuraavaksi tehdään. Sivuvaikutukset on lähinnä tullut topimaksista, frisiumusta tuli vaan ihan kamala väsymys. Välillä tuntui kun se aloitettiin, että voisi nukkua päivän putkeen. Nyt kun se on sen vuoden ollut, niin ei mitään ongelmaa. Mutta tämähän nyt on taas aika yksilöllistä.Kuitenkin minusta topimax on aiheuttanut enemmän sivuoireita ja sen kanssa painin päivittäin. Topimaksista sain muunmuassa paniikkihäiriön, joka onneksi on hieman laantunut, mutta lääkärin mielestä lääkettä ei kannata lopettaa koska on vähentänyt kohtauksia huomattavasti..
Frisiumista tosin on vaikea sanoa mitään, kun menee toinenkin lääke yhtä aikaa ja välillä meni kolmaskin, ei tiedä mikä on minkäkin sivuvaikutusta...mutta kylläpä näiden kanssa elää..
Ja ainakin minun topimaxit on korvattu tähän asti kun satasina syön ne?
topimax on hyvä lääke kelle käy mutta kallis söin 3 kuukautta jonka jälkeen sain allergisen reakdion ja levottamat jalat ja kädet jotein jouduin lopettamaan lääkeen joska oli apuva migreeniin nyt on ehdottu että aloittaisin uudelleen lääkityksen mutta en uskalla koska paljastu sokeritauti en tiedä mikä olis lääkkeiden yhteinen haitta vaikutus.