Etulampun sähkövika?

Toinen etulamppuu pimeni, eikä lampun vaihtaminen auttanut asiaa. Mikähän muu voisi olla vikana?
Ei luulisi että sulake, koska muut lamput toimii..
4435
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Olisit voinut auton mallin kertoa...

En fiiatin sulakkeista ole varma, mutta harvemmin oon nähnyt että kummatkin ajovalot olisivat eri sulakkeilla. Kosketushäiriö / johto poikki. Varmista onko lampunjohto liitin hyvin kiinni. Mittaa jollain tuleeko lampun liittimelle virtaa jos ei auta. Sitten vain siitä eteenpäin etsimään vikaa (seuraa piuhoja jos pystyy).

Äänestä
  • on merkki..kiitti vinkistä pitää lähtee tonkimaan

    Äänestä

mulla oli vanha uuno ja siinä vasta näitä "pikku sähkövikoja" vasta oliki.kato onko ne kannat tai liittimet mikkä tökätään sinne lamppuun kiinni,niin kato et onko ne hapettu eli semmoset harmaat ja paskaset,jos on nii putsaa ne vaikka hiekkapaperilla.

Äänestä

Ainakin Puntossa on jokainen ajovalopolttimo suojattu omalla sulakkeella.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ritchie kirjoitti:

Toinen etulamppuu pimeni, eikä lampun vaihtaminen auttanut asiaa. Mikähän muu voisi olla vikana?
Ei luulisi että sulake, koska muut lamput toimii..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu