Kiinnostaisi aloittaa soutu kuntoilu- ja retkeilymielessä. Minkä hintaisia noin suunnilleen ovat hyvät puiset soutuveneet?
Puuveneiden hinnat
Soudusta kiinnostunut
31332
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Halvimmat taitavat olla puolentoista tonnin kieppeillä, mutta 3–4 t€ saa helpostikin kulumaan.
Mikä sitten on kenellekin hyvä?
itse ostin kirkkoveneen viime keväänä, helsinkiläiseltä veneenveistäjältä. hintaa kertyi noin 4500€. hyvin on toiminut ja soudeltu on paljon, tosin toinen airo katkesi viime satakunnan souduissa, osuessaan rantakallioon. suosittelen kaikille venemallia, se on laadukas ja verrattain halpa laatuunsa nähden. veneeseen kuuluu myös pieni eväskomero ja pieni perämoottori, joka toimii diiselillä. veneessäå on 15 paikkaa plus perämiehelle pehmustettu tuoli. jostain voi kyllä saada halvempikin veneitä, mutta tämä on verraton kulkupeli. hauskaa jolua ja soutukelien odottelemista..
Tuolta (linkki alla) minulle on tulossa suippoperäinen soutuvene. Tasaperäisiä on kuulemma Kuhmossa odottamassa kevättä ja tervausta.
www.paanajarvi.fi