Moi mistäs muualta löytyisi alkuperäisosia hyundaihin kun me-autosta? esim. öljynsuodatinta ym normaalia varaosaa? löysin motonetistä öljynsuodattimen mutta paketissa ei ollu mitään hyundain mainintaa, siinä luki muistaakseni suodatin mitsubishi/honda tai mazda...
Hyundai alkuperäisiä varaosia?
24
7053
Vastaukset
- Kake.
Älä suotta etsi, sillä Motonetissa nyt tuskin on alkuperäistä yhtään mihinkään automerkkiin. Esimerkiksi öljynsuodatin, joka vaihdetaan 15.000km välein maksaa alkuperäisenä vain 2,50€ enemmän kuin jokin tarvikeosa. Sama koskee joitakin muita vielä harvemmin vaihdettavia kulutusosia. Näissä tuo "säästö" on todella mitätön ja voi joskus tulla pitkän päälle kalliimmaksikin.
Hae alkuperäiset Hyundai-osat jostakin valtuutetusta huoltopisteestä, tinkaa ja maksa nopeasti.- ............
Niin olet vakavasti sitä mieltä että Hyundailla on oma suodatintehdas ja tekee omassa pajassaan muutkin osat?:D
Herää kysymys miksi varaosassa pitäisi lukea jonkin auton nimi ja paljon siitä logosta on valmis maksamaan?
Jos myisin Hyundai nimistä bensaa ja rengasilmaa, niin paljonko olisit valmis maksamaan? - Kake.
............ kirjoitti:
Niin olet vakavasti sitä mieltä että Hyundailla on oma suodatintehdas ja tekee omassa pajassaan muutkin osat?:D
Herää kysymys miksi varaosassa pitäisi lukea jonkin auton nimi ja paljon siitä logosta on valmis maksamaan?
Jos myisin Hyundai nimistä bensaa ja rengasilmaa, niin paljonko olisit valmis maksamaan?Aivan varmasti Koreassa on suodatintehdas, joka tuottaa Hyundai-konsernille suodattimet. Eikä mitään ihmeellistä olisi siinäkään, että Hyundai-konserni tämän omistaisi.
Kun sitten täällä Suomessa jonkin roinakauppaketjun sisäänostajatyypille edustaja esittelee suodattimia, jotka sopivat niihin ja näihin ja mm. Hyundaihin ja ne maksaa vain näin vähän ... ... Ostaahan se niitä, koska jotain suodattimia pitää hyllyssä olla tee-se-itse-miehiä varten.
Esimerkiksi Tekniikan Maailma on testannut näitä öljynsuodattimia ja testeissä on kiistattomasti käynyt ilmi laatuerot. Eurooppalaisiin korvikeosiin on syytä suhtautua suurella varauksella vaikka ne kierteisiin sopivat ja halpoja ovat. - hihna
Jakopään hihna olisi maksanut Me-autossa alkuperäisenä 157 e
vuoden 95- mallin Sonataan.
Hankittiin ei alkuperäisenä ja hihna maksoi 40 e. - Halpa laatu
hihna kirjoitti:
Jakopään hihna olisi maksanut Me-autossa alkuperäisenä 157 e
vuoden 95- mallin Sonataan.
Hankittiin ei alkuperäisenä ja hihna maksoi 40 e.Sitten naurattaa, kun se jossakin metsätiellä napsahtaa ja matka pysähtyy tuon halvan jäljitelmäosan takia siihen paikkaan. Opitaan taas kantapään kautta.
- Sonataan
Halpa laatu kirjoitti:
Sitten naurattaa, kun se jossakin metsätiellä napsahtaa ja matka pysähtyy tuon halvan jäljitelmäosan takia siihen paikkaan. Opitaan taas kantapään kautta.
Vm 95 Sonataan käy sama jakopäänhihna, mikä on
Mitsubishi Galantissa.Tämän ikäinen Sonata on
aivan samalla moottorilla mikä on Mitsussa. - edelliseen
Sonataan kirjoitti:
Vm 95 Sonataan käy sama jakopäänhihna, mikä on
Mitsubishi Galantissa.Tämän ikäinen Sonata on
aivan samalla moottorilla mikä on Mitsussa.Vaihdatutan hihnan ennen suositusta. Laitan alkuperäisen hihnan ensi kerralla.
- olkåp
Kake. kirjoitti:
Aivan varmasti Koreassa on suodatintehdas, joka tuottaa Hyundai-konsernille suodattimet. Eikä mitään ihmeellistä olisi siinäkään, että Hyundai-konserni tämän omistaisi.
Kun sitten täällä Suomessa jonkin roinakauppaketjun sisäänostajatyypille edustaja esittelee suodattimia, jotka sopivat niihin ja näihin ja mm. Hyundaihin ja ne maksaa vain näin vähän ... ... Ostaahan se niitä, koska jotain suodattimia pitää hyllyssä olla tee-se-itse-miehiä varten.
Esimerkiksi Tekniikan Maailma on testannut näitä öljynsuodattimia ja testeissä on kiistattomasti käynyt ilmi laatuerot. Eurooppalaisiin korvikeosiin on syytä suhtautua suurella varauksella vaikka ne kierteisiin sopivat ja halpoja ovat.on intiassa.
- tosi on
hihna kirjoitti:
Jakopään hihna olisi maksanut Me-autossa alkuperäisenä 157 e
vuoden 95- mallin Sonataan.
Hankittiin ei alkuperäisenä ja hihna maksoi 40 e.alkuperäisenä 33 € ajoneuvotekniikasta. Alkuperäiset hyundai ja kia osat
- Vastaisen varalle
tosi on kirjoitti:
alkuperäisenä 33 € ajoneuvotekniikasta. Alkuperäiset hyundai ja kia osat
Hyvä tietää tämäkin sitten kun joskus tulee ajankohtaiseksi. Tosin nykyisessä i30ssä ei ilmeisesti ole hihnaa vaan ketju ihan niinkuin ennenvahaan (myyjän mukaan parempi ja kestävämpi vaihtoehto, mene ja tiedä).
- gööööötz
Alkuperäinen öljynsuodatin? itsellä olis 2000km huolto ajankohtainen, ajattelin käydä jossakin öljynvaihtopisteessä vaihtamassa öljyt ja suodattimen, ei muuta.. onko tietoa kuka valmistaa hyundaille nämä öljynsuodattimet? ja mistä saisi hyvän suodattimen? näitä varaosaliikkeiden Fram,mfilter ym suodattimia en viitsisi laittaa uuteen takuunalaiseen autoon. tälläkin palstalla oli kesällä tapaus jossa 60tkm ajtun citikan C2:n kone hajosi kun framin öljynsuodatin petti ja kas, maksajaa ei löytynytkään korjauksille! http://photos.wippiespace.com/citroen/ eli mikä olisi hyvä ösuodatin 1.1 -07 getziin?
- Hanna
Getz'ini alkuperäinen Hyundai-öljysuodatin on maksanut 8,50 euroa ja työ on aina hoidettu valtuutetussa Hyundai-merkkihuollossa.
- vaiva...
Täysin turha huolto tuo 2000km öljynvaihto! ei ole edes pakollinen, itse jätin väliin ja nyt on mittarissa jo 70000km, muut huollot olen teettänyt... Hyvin voisi huoltoväli olla 20000km, varmaan kestäisi, öljyt on nykyään jo niin hyviä!
- autoilijakokinko
Ehkä tuossa Citroenin tapauksessakaan vika ei ollut öljynsuodattimessa, vaan siinä ettei koneessa ollut öljyä ollenkaan. Useimmat Citikan ja Pösön koneet saattaa sylkeä pakkasella öljyjä pihalle...puhumattakaan venttiilinvarsienkumeista jolloin ranskatar voi kuluttaa öljyä litran sadalla kilometrillä.
- ...
Framin ja Tehon luettelot antaa 1.1 getziin saman ison suodattimen kuin muihinkin koneisiin (1.3,1.4,1.6,) harmi vaan kun ei mahdu paikalleen. Ongelma on ollut olemassa jo vuodesta 2002 lähtien. Oikean mallin kyllä löytää ns. cross reference vertailulla.
Japan parts suodattimet joita myyvät fixus liikkeet ovat edullisia ja laadukkaita. Esim. raitisilma- ja öljynsuodattimet kannattaa ostaa juuri kyseistä merkkiä. Vertaa vaikka alkuperäistä hyundai suodatinta ja japan parts suodatinta niin huomaat onko eroa - taitaa olla "tarvikeosa" jopa parempi/täysin samanlainen!
Ilmansuodatin kannattaa ostaa getziin alkuperäisenä. Myös ohjekirja suosittaa sitä.
Ja aina kannattaa säilyttää kaikki kuitit takuita varten.
- henry8
Jos kyseessä vanhempi biili,ei merkkiliike ole aina paras vaihtoehto. Esimerkki: Hyundai 1,8 gt vm 95, oikea vetonivel paskana. Merkkiliike 260e ja mukana vetoakseli, koska niveltä ei muka muuten saa, toimitusaika 2-3 viikkoa. "Harakirivaraosaliikkeestä" vetonivel 60e ja nivel liikkeessä 5 päivässä. Siis kyseessä ikäauto, uusiin vehkeisiin en kommentoi.
- Mitsu
Tosiaan 95-97 malleihin käy vaihtelevasti vielä Coltin ja Galantin osat. Moottori ja vaihteisto kun ovat heidän tuotantoaan. Yhtä lailla varaosa paketin kyljessä voi lukea Honda, Mazda, Nissan Laurel...Myöhemmin Hyundai lopetti kopioinnit ja siirtyi ikiomaan tekniikkaan.
- Victoria C
Heippa!
Olisi kiireellistä tarvetta Hyundai Sonata 2009 Diesel, kaasusäädön läpän moottorille? Olisiko teillä suositella, vaikutatte niin asiantuntevilta, korjaamossa menee todella kauan tilata osa, saa kuulemma vain tehtaalta tai ruotsista ja sieltäkin tilattaessa pitää odottaa tosi kauan. Pojat, apua? ...neito hädässä :D- näin laatumerkeillä
eikös tuossa ole se maailman loistavin takuu voimassa, ei kun auto pajalla ja jos osia ei löydy niin sijaisauto alle ilman veloitusta, niin se menee tai ainakin pitäisi mennä.
- tietämätön..
näin laatumerkeillä kirjoitti:
eikös tuossa ole se maailman loistavin takuu voimassa, ei kun auto pajalla ja jos osia ei löydy niin sijaisauto alle ilman veloitusta, niin se menee tai ainakin pitäisi mennä.
Jaa minä en tiennytkään, että määräaokaishuollossa vaihdettavat osat menee takuusee ja vielä oikein sijaisautokin. Vaude.
- tbr47
ajoneuvotekniikka.fi hyundai ja kia alkuperäiset varaosat usein alle tarvikehintojen. Ostin alkuperäisen jakohihnat ja kiristimen Getziin hintaan reilut 60 €
- k0upp3
ajoneuvotekniikasta kannattaa tosiaan kysäistä, samoin jos ei ole kiire osille niin eBay kautta voi tilata suoraan koreasta edukkaasti.
http://www.hyundaiclubfinland.com- Koslow
Tallinnasta saa mukavasti alkuperäiset osat ja tarvikkeet.
- LKK
HYUNDAI SONATA 01-04 VETONIVELET
HALVALLA RUOTSISTA
http://www.skruvat.se/Yttre-Drivknut-P32377.aspx
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1201777
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991598Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy481119Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?441010Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29939Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50866Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s46838Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37790Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56788Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37760