http://budjetti.vm.fi/indox/tae/2008/vm_2008.html
Talousarvioesitys 2008
Tulostettava versio
01. Sakkorahat
Momentille arvioidaan kertyvän 85 000 000 euroa.
Selvitysosa: Momentille tuloutetaan sakkorangaistuksista sekä pysäköintivirhemaksulain (248/1970) perusteella kertyvät varat.
2008 talousarvio 85 000 000
2007 talousarvio 82 000 000
2006 tilinpäätös 79 044 448
Ei ne ihan vähäisiltä vaikuta nuo sakkotulot valtiolle. Sanotaan kuitenkin, jotta vain pisara meressä. Vaan mitenhän kävisi, jos sitä pisaraa ei jonain vuonna tipahtaisikaan?
Kuka uskoo, että noita tuloja ei joku taho olisi haluamassa "käsi ojossa"?
Sakkoja kertyy
6
521
Vastaukset
- diagonaali....
ööööööh
- se joka maksaa?
Mutta mitä tapahtuu, jos ihmiset lakkaavat törttöilemästä?
http://www.hs.fi/maailmanihmisia/artikkeli/Parkkipirkoille potkut kilttien kuskien vuoksi/1135232154869
Pelottaa ajatellakaan, kuinka moni ihminen menettäisi työnsä, jos kunniakkaat kuskit lopettaisivat humalassa ajon ja ylinopeudella kaahaamisen. Kyllä se raatojen siivoaminen ja muu jälkipyykki (hoito/hautaaminen, vakuutuskorvaukset, oikeudenkäynnit) on tosi työllistävää ja kansantaloudellisesti merkittävää toimintaa. Puhumattakaan valtiolle tulevista sakkotuloista. (Jossain toisaalla budjetissa lienee mainittu sekin luku, mitä noiden "tulojen" hankkiminen kustantaa?)
Niin että juu juu, jatkakaa vaan kamikaze-tyylillä, että saadaan VEROtuloja. Onneksi Suomen poijjaat on aina valmiina antamaan osansa valtion kirstuun. Täytyyhän se marttakerhojenkin toiminta jollain rahoittaa. - Automiäs
kaupungit suunnitellaan,niin ettei parkkipaikkoja edes maksullisia meinaa löytää ts. on pakkoparkkeerata tylysti vaan kävelytielle yms.
Sitten tahallaan säädetään nopeusrajoitukset niin, että meinaa nukahtaa, jos ajaa sitä 60km/h rajoitusten mukaan.
Itseasiassa kehillä nopeusrajoitusten rikkominen onkin mahdottomuus.
Keräillään 80 miljoonaa silti fyffeä pelkästään sakoilla ja ei ole muka varaa yhteen lisäkaistaan tai niihin minun ehdottamiin betoniporsaisiin, joka estää maalaisten liittymisen kehäteille.
Autoverolla kerätään vieläkin infernaalisemmat summat,90% polttoaineverosta puhumattakaan.
Menee varmaan puoluetukiin kaikki rahat.
Niillä sitten SDP:n ja Kokoomuksen tyypitmenevät neuvottelemaan Phukettiin 2 viikoksi neuvottelemaan pari kertaa vuodessa yms... - viisas autoilija
Liikennesakot ovat aivan turhaa rahanmenoa.
Minä pyrin niitä välttämään viimeiseen asti.
Vuoden turhakkeeksi nimittäisin tällä kertaa ylinopeussakot.
Mitä hyödyttää maksaa sellaisesta? Minä kysyn: mitä te hyödytte ylinopeussakoista ja ajo-oikeuden menettämisistä?- Automiäs
itse en ole saanut ikinä sakkoja, mutta yksi pysäköintivirhemaksu on kerran Lohjalla ollessa tullut.
en ikinä maksa pysäköintimaksuja joten säästöni on ollut merkittävä tuosta huolimatta.
Kun kysyit, mitä hyötyisin ajo-oikeuden menettämisestä? Vastaus on yksinkertainen, mun loma alkaa samantien jos kortti lähtee. joten yksi lysti.
- protesti
No mikäs sen helpompaa, kuin protestoida tuota vastaan ajamalla jotakuinkin rajoitusten mukaan. Sittenpähän tuon näkee, tekeekö valtio konkurssin, kun sakkorahoja ei kerrykkään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1331363
- 1011054
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89954Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede25947Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat308832- 99803
- 37683
- 109656
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.56648Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet140603