Kärhöt siemenestä ?

Onnistuuko ?

Onko kokemuksia, mien onnistuu kärhöjen kasvattaminen siemenestä ja paljonko ne esimerkiksi ensimmäisenä vuonna kasvavat ?
Vain muutamia lajejahan on siemeninä myynnissä.

3

4015

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tallukka

      Kokeile muutamalla siemenellä niin olet viisaampi.
      Itse kokeilen kärhöä ihan ekaa kertaa.. siemenet laitoin kuukausi sitten jääkaappiin.. (kylmäkäsittelyä) Kotona vanha akvaario ja sen otin hyötykäyttöön eli purkkeihin turvetta ja siemeniä sinne. Kaloille/kasveille tarkotettu valo on ihan hyvä tohon hommaan. En tiedä kuin nää kärhö jutut oikeesti ja oikein tehdään mut näin itse kokeilen.
      Kun jonkun kärhön siemeniä sain.

    • Itse kasvatin joitakin vuosia sitten kiinankeltakärhöjä siemenestä,tilasin siemenet jostain,en vaan enää muista mistä.Lajike oli 'Helios'.Ei tarvinneet kylmäkäsittelyä,vaan suoraan kylvin kevättalvella hajakylvönä laatikkoon josta koulin ne ruukkuihin,niistä sitten kesän koittaessa laitoin ne amppeleihin.Kaunis kukinta ja koristeelliset siemenkodat.

    • fiu

      Pieni kukkaisten siperian-kiinan ja viinikärhön oon onnistunut kasvattamaan siemenestä.Tällä hetkellä on kokeilussa mandschurica-lajike.(pensasmainen n.150cm satoja valkoisia kukkia täynnä) Kylvetään laatikkoon näinä päivinä,siementä ei peitetä.Päälle lasi levy tai muovi.Siirretään ulos(siis kylmäkäsittely)n.3-4 vkoa.Tarkasta aina välillä.Sitten sisälle norm.huoneenlämpöön itää sen jälkeen n.30vrk.Koulitaan ruukkuihin,Kasvaa ekana ja tokana vuonna,molempina n.20cm.Mutta sitten riemastuttaa kasvamalla luvattuun kokoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      21
      10845
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      40
      8097
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      123
      5211
    4. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3538
    5. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      112
      3538
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      34
      3498
    7. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      61
      3390
    8. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      33
      3137
    9. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      53
      2474
    10. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      34
      1976
    Aihe