Autona on uudempi korimallinen Accord-90, jossa ongelmaksi on muodostunut kytkimen irrottamiskohdan muuttuminen lämpötilan mukaan. Aamulla auton kylmillään ollessa kytkin irrottaa polkimen ollessa lähes lattian rajassa, mutta auton lämmetessä ja samoin myös ilman lämmetessä irroittamiskohta muuttuu polkimen yläkohtaan ja samalla tuntuu että jopa kytkin rupeaisi luistamaan. Talvipakkasilla tämä ongelma ei ollut läheskään näin häiritsevä, vaikka silloinkin pientä muuttumista oli havaittavissa. Kytkinremontti on tehty reilu vuosi sitten, jolloin myös sylintereiden väliset nesteet ainakin piti vaihtaa.
Jos kellään on ratkaisuja ongelmaan niin ilolla otetaan vastaan.
Jos kellään on ratkaisuja ongelmaan niin ilolla otetaan vastaan.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Jos kytkinremppa (levy paineasetelma) on vaihdettu niin luulisi vian sitten olevan kytkinsylintereissä. Vaihtele sinne tiivisteet tai hanki uudet sylinterit. Ainakin Motonetissä löytyi muistaakseni molempia.
Minulla tekee vm 90 hieman samaa, vaikkei se olekaan suuremmin häirinnyt. On vain outoa, kun kiinnottokohta muuttuu. Onko kyseessä kallis korjaus?
Tossa kahtelin motonetin hintoja ja Pääsylinterin joka on polkimen yhteydessä maksaa 56€ ja kytkimen luona oleva sylinteri maksaa 36€. Tiivistesarjat maksaa vastaavasti 24€ ja 12€. Mieluimmin vaihtaisi koko paketin jos tietäisi kumpi tuottaa ongelmia. Kummankin pystyy varmaankin ite vaihtamaan jos pysyy muutkin kun maatilasorvi käsissä.
Meinaan ottaa riskin ja kysyä merkkihuollosta apua ongelmaan, mut jos saan vastaavanlaisen vastauksen, kun kysyin puoli vuotta sitten että missä sijaitsee bensiinipumppu niin 2 paikasta sain vastauksen et se sijaitsee samassa paikassa kun vanhemmassa versiossa, eli tankin yläpuolella jonne pääsee käsiksi takapenkin takaa mut kaikki paikat tutkittuaan ja muutaman kirosanan päästettyään jouduin koko tankin laskemaan alas jolloin vasta pääsin pumppuun käsiksi. Et ois merkkikorjaamoissakin kirveellä töitä.
Kuka tietää mikä tarkoitus on polkimen yläpuolella olevalla kytkimellä josta lähtee kaksi johtoa????
Kun painat kytkintä, moottori ei karjahtele, vaan säädin tippuu pois päältä.