moi! eli pomo on täysi kusipää. minun työsuhteeni kestää 31.12 asti ja nyt määrättiin sairaslomaa 17.12 asti ja se ilmeisesti jatkuu siitä vuoden loppuun. no ilmoitin pomolle että olen sairaslomalla 17pv asti ja tuskin pystyn tulemaan töihin enää.huom. en sanonut pomolle etten tulisi enää töihin. siihen pomo sanoo että sinun kannattaisi varmaan siirtyä suoraan kelan päivärahoille ja kun et kuitenkaan saa rahaa sairasloma ajalta kun työsuhde on kestänyt niin vähän aikaa ja se on järkevämpi heille että siirryn kelan päivärahoille eli olisin irtisanonut itseni,sanoin monta kertaa etten ole itseäni irtisanomassa ja työnantaja maksaa 28 kalenteripäivää,siihen tämä kusipää sanoi ettei hänellä ole itressejä maksaa minulle kun lopetan! no helvetti varmana maksetaan sanoin minä,pamissa sanotaan että yli kuukauden työsuhde ja alle 2 vuoden työsuhteessa maksetaan 28kalenteripäivää palkkaa. työsuhteeni alkoi 15.10 ja sairaslomalle jouduin 26.11.en itse edes hakenut sairaslomaa vaan minut pakotettiin ennenaikaisten supistusten vuoksi.niin ja olen ollut samalla työn antajalla 1,5vuotta,minut irtisanottiin välissä 2kk ajaksi.ei muuta voi sanoa kuin paska paikka! nyt pomoni sanoi että tarkistaa asiaa palkanlaskijalta että kuuluuko minulle maksaa yhtään sairasloma ajalta palkkaa ja soittaa minulle takaisin. niin kyllähän minulle kuuluu maksaa tuo 28 kalenteri päivää? kiitos jos joku jaksaa vastata. onko muilla vastaavia kokemuksia.
pomo on kusipää!rv 28
sairaslomalla
3842
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jos työehtosopimuksessa lukee, että maksetaan yli kk työsuhteessa olleelle 28 pvää palkkaa niin kyllä sinun silloin kuuluu saada se 28 pvää. Tosin työnantajahan saa itselleen KELA:n sairaspäivärahat sitten sen 9 pvän karenssiajan jälkeen.
Ja kyse on pomon kohdalta siitä, että se tulee TODELLA kalliiksi hänelle kun olet sairaslomalla... Kun palkan lisäksi on kaikki sivukulut ja KELA:han ei tämmösiä korvaa sairaspäivärahoillaan.
Mutta joo pidä pääsi! Olet oikeassa. Kyllä palkanlaskijakin sen tietää.
tämä ei nyt ole vain yksin sinulle, vaan yleisesti kun jutellaan raskausajan poissaoloista ja pomojen ymmärtämättömyydestä. Olen itse pomoasemassa, firmassa jossa olen osakkaana. Olen raskaana ja kun nyt jouduin jäämään saikulle niin ilmoitin heti firmalle että otan vain 9 päivää palkkaa ja sitten Kelan rahoille. Työvoiman pitäminen on ihan helvetin kallista tässä maassa - siis silloinkin kun se työntekijä tekee töitä ja on sillä tavoin kannattava firmalle. Meidän pienessä firmassa olisi taloudellinen katastrofi jos useampi henkilö jäisi saikulle. Mua ottaa päähän se että ihmsiet tuntuu aina ajattelevan että työnantajat tekevät ihan vittumaisuuttaan näitä päätöksiä ja ovat hankalia ja nihkeitä saikkujen yms. suhteen. Kokeilkaapas itse joskus pyörittää firmaa Suomen lakien mukaisesti, ottaen huomioon kaikki ne "etuude" mitkä työntekijälle kuuluu vaikka kuinka lyhyen työsuhteen jälkeen.
kun jäin äitiyslomalle. Otin työntekijän, joka sai kyllä ihan jees myytyä, mutta kaikkien sosiaalimenojen ja muiden kulujen jälkeen totesin, että olen joko huono äiti tai huono yrittäjä. Päätin olla jälkimmäinen ja lopettaa.