Mihin voi käyttää koivusiirappia? Tuleeko mitään hyviä drinksu resptei mieleen vai onko sitä parasta vaan kaataa olueen?
Mihin drinkkiin?
4
812
Vastaukset
Tuotahan voisi kokeilla rommitotissa sokerin tai hunajan sijaan. Voisi olla mukavan lämmittävä juoma näin adventtiloskassa tarpomisen jälkeen. ;)
- bondiii
no vähän sovellan yhtä jamesbondin reseptiä, mutta menee koivusiirapillakin ihan varmasti
gingerale
vodka 2cl
sour apple 2cl
lusikallinen koivusiirappia.
ravista jäiden kanssa ja tarjoile.
tän nimi vois olla vaikka Deadly Mahla - Häh?
bondiii kirjoitti:
no vähän sovellan yhtä jamesbondin reseptiä, mutta menee koivusiirapillakin ihan varmasti
gingerale
vodka 2cl
sour apple 2cl
lusikallinen koivusiirappia.
ravista jäiden kanssa ja tarjoile.
tän nimi vois olla vaikka Deadly MahlaEihän tuon cocktailin nimi viittaa minnekään Thaimaahan päinkään, vaan jonnekin Polynesiaan. Monen monta tuhatta kilometriä vettä välissä.
'Maï taï' sopii kirjoittaa vaikka 'Mai tai', jos tuo treema ¨ ï:n päällä ei millään onnistu. Ilman treemaa kirjoitetun muodon tosin monen muun kielen kuin suomen puhuja lukee helposti 'mee tee' tjsp. Oikea lausuminen on ihan vain 'mai tai'.
- kiitos siitä
En ollut kuullutkaan koivusiirapista, kiitos vinkistä. Mahlan toki tiesin.
Hmm, kun hakee netistä Googlella hakusanalla "koivusiirappi", se ei kovin montaa löydä ja ehdottaa:
Did you mean to search for: kuivauskaappi
Olisihan se ehkä hyvä korvasienille, jotka nousevat mahlan kanssa samaan tahtiin keväällä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2743497Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1341899Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3001629- 801479
- 821476
Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:531176Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001150Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois711061- 631031
- 221007