Mihin voi käyttää koivusiirappia? Tuleeko mitään hyviä drinksu resptei mieleen vai onko sitä parasta vaan kaataa olueen?
Mihin drinkkiin?
4
786
Vastaukset
Tuotahan voisi kokeilla rommitotissa sokerin tai hunajan sijaan. Voisi olla mukavan lämmittävä juoma näin adventtiloskassa tarpomisen jälkeen. ;)
- bondiii
no vähän sovellan yhtä jamesbondin reseptiä, mutta menee koivusiirapillakin ihan varmasti
gingerale
vodka 2cl
sour apple 2cl
lusikallinen koivusiirappia.
ravista jäiden kanssa ja tarjoile.
tän nimi vois olla vaikka Deadly Mahla - Häh?
bondiii kirjoitti:
no vähän sovellan yhtä jamesbondin reseptiä, mutta menee koivusiirapillakin ihan varmasti
gingerale
vodka 2cl
sour apple 2cl
lusikallinen koivusiirappia.
ravista jäiden kanssa ja tarjoile.
tän nimi vois olla vaikka Deadly MahlaEihän tuon cocktailin nimi viittaa minnekään Thaimaahan päinkään, vaan jonnekin Polynesiaan. Monen monta tuhatta kilometriä vettä välissä.
'Maï taï' sopii kirjoittaa vaikka 'Mai tai', jos tuo treema ¨ ï:n päällä ei millään onnistu. Ilman treemaa kirjoitetun muodon tosin monen muun kielen kuin suomen puhuja lukee helposti 'mee tee' tjsp. Oikea lausuminen on ihan vain 'mai tai'.
- kiitos siitä
En ollut kuullutkaan koivusiirapista, kiitos vinkistä. Mahlan toki tiesin.
Hmm, kun hakee netistä Googlella hakusanalla "koivusiirappi", se ei kovin montaa löydä ja ehdottaa:
Did you mean to search for: kuivauskaappi
Olisihan se ehkä hyvä korvasienille, jotka nousevat mahlan kanssa samaan tahtiin keväällä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1054094Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv572318Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?741600Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko51054- 66844
- 21803
- 39782
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu117778Olisin valmis tutustumaan uudelleen
En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.49748- 62748