LEHTITILAUS JA

LUVATTU MP4-soitin

Tilasin syyskuussa kummitytölleni lahjaksi erään tiedelehden, missä luvattiin kylkiäisinä mp4-soitin. Lahjan saatuaan tyttö oli tietysti hyppäsi riemusta kattoon, kuulemma ei muilla kavereilla mp4.sta ollutkaan.
Vaan kuinka kävikään. Nyt on kolmisen kuukautta mennyt, eikä soittimesta ole mitään tietoa. Pari kertaa kun olen soittanut ja perännyt asiaa, niin selityksiä riittää.
Lehtiä kyllä on tullut ja laskuja, vaan ei soitinta.
Kummitytön pettymyksen määrää on vaikea korvata millään.
Onko mitään tehtävissä?
Lehtifirma antaa kaksi neuvoa: a) odota edelleen tai b) irtisano tilaus.

6

833

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuskin kannattaa mitään ostaa m.o.t.
      Itse olen saanut kylkiäiset ajallaan, mitä usein on seurannut hylkiäiset liitännäiskaman osoittauduttua vähintään puolivillaiseksi. Muistelen, että ainoastaan tilaajalahja-kiikaria olen viitsinyt ja kehdannut käyttää julkisesti; kassit ynnä muut kapsäkit palvelevat lähinnä varastotavaran kääreenä.

      • eipä tietenkään

        pelkästään sen vuoksi. Toki ennakko-oletus kyseisestä lehdestä oli postiivinen ja olin mieltänyt lehden laadukkaaksi, joten tietysti ajattelin heidän kaiken toiminnan myös sitä olevan.
        Ja sinänsä mukava kokonaispaketti nuorelle lahjaksi. "Fiksu" lehti ja nuorten suosima musiikkihärveli. Vaan pettymyksen määrä kasvaa vain.
        Pakostakin on tullut mielikuva, että vallan harkittu veto lehtifirmalta. Pitävät maksavaa asiakasta, kun ovat koukkuun saaneet, asiakkaanaan, peläten varmaan, että tilaus katkaistaisiin heti kun ns. pakolliset kaksi lehteä on maksettuna.


      • Anonyymi

        Tilasin kodinkuvalehden mutta tilaukseen en halunnut laittaa puhelinnumeroa. Eipä ole lehteä tullut outo juttu. Onko pakko laittaa puhelinnumero. Kokeilen uudestaan.


    • mob_23456256

      Olethan maksanut ensimmäisen laskun?
      Tietääkseni (jos siis kyseessä on bonnier ja tieteen kuvalehti) he lähettävät tilaajalahjat n.kk kuluessa ensimmäisen laskun maksusta.

      • vain olen

        ja itse asiassa useammankin, sillä laskuja tulee aina parin lehden välein. Tilaajalahjaan oli oikeutettu, kun oli maksanut kahden ensimmäisen lehden laskun..ja siitä on jo aikaa...


      • netistä!
        vain olen kirjoitti:

        ja itse asiassa useammankin, sillä laskuja tulee aina parin lehden välein. Tilaajalahjaan oli oikeutettu, kun oli maksanut kahden ensimmäisen lehden laskun..ja siitä on jo aikaa...

        Eli lehden kotisivulla menet asp-sivulle ja syötät sinne asiakasnumerosi ja postinnumerosi niin pääset näkemään lahjasi toimitus tilanne.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      21
      5335
    2. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      156
      4638
    3. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      97
      3625
    4. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      42
      3129
    5. Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut

      Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan
      Maailman menoa
      1
      2463
    6. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      246
      1827
    7. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      30
      1525
    8. Mies pelkää mahdollista raskautta

      Millaisia ajatuksia seuraava herättää teissä? Olemme tunteneet miehen kanssa vuosikausia, seurustelleetkin jo pitkään j
      Sinkut
      277
      1476
    9. Kiikkustuoli

      Sunnuntai aamun hiljaisuutta ja rauhaisaa oloa. Aloitan taas uuden alustan, jospa edellisessä asiat tulee pohdittu ja sa
      80 plus
      182
      1344
    10. Ihana M nainen

      Ihana M nainen. Nainen kuin unelma.
      Ikävä
      79
      1305
    Aihe