Miten niin moni täällä Helsingin seudulla uskaltaa kaahata reipasta ylinopeutta? Eikö sakot tai ajokortin menetys pelota? Eikö polttoaineen kulutus tai auton tekninen kuluminen mietitytä? Ja mitä huonompi keli, sitä kovempaa paahdetaan -joutuakseen taas seuraaviin punaisiin valoihin.
Mihin teillä on helvetinmoinen kiire? Hautaanko?
Mihin teillä on helvetinmoinen kiire? Hautaanko?
Vastaukset 8
Vanhimmat
1) Ajamalla lujempaa olen nopeammin perillä. Mitä vähemmän aikaa vietän ratin takana, sitä pienempi todennäköisyys joutua onnettomuuteen. Jokainen millisekunti voi olla se ratkaiseva.
2) Liikennevaloissa olen pysähdyksissä. Kun auto ei liiku, ei voi tapahtua törmäystä, joten olen siis turvassa.
Olen ajatellut nämä asiat huolella ja syvällisesti, aina siitä asti kun olin 5-vuotias ja isäni opetti minulle liikenteen perusasiat.
Olen kuolemanvakavissani ja oikeassa.
kaahari ajaa perääsi, vaikka olet pysähdyksissä.
Olisiko sinulla jotain konkreettista tilastoa väitteesi tueksi? ;-D
Minun isäni ei ollut nimittäin koskaan väärässä, enkä siis minäkään. :))))))))))
Pienet ylinopeudet ovat ihan ok, poliisinkin mielestä. Kerran vuodessa järjestävät kurinpalautusratsian, kun kukkahattutädit valittavat (sattuu sopivasti koulujen alkuun). Ihan hyvä niin. Ilmoittavat vielä etukäteen.
Jostain syystä kaupungissa valot on säädetty niin, että tietyillä osuuksilla on ajettava 10-20, jopa 30 km/h yli rajoitusten että ehtii mukavasti seuraavista. Onneksi ainakin omalla työmatkalla olevat tällaiset osuudet ovat tiestön ja näkyvyyden puolesta siihen sopivia (eli liikennetilanteesta riippuen voi ajaa ripeästi ja polttoainetta säästäen).
Polttoaineen kulutus ainakin omassa autossani on pienimmillään noin 60 km/h vauhdissa. Tämä tarkoittaa normaalisti 20-100% ylinopeutta. Se siitä taloudellisuusargumentista. :)
...vielä sullekin. Usko pois. Nyt kameroita lisätään, ja kun Hki:n kaupunki saa alkaa itse sakottamaan niin valvonta lisääntyy. Ja motareilla/kehäteillä tutkataan jo siirrettävällä jalustalla olevalla pienellä kameralla, se sijoitetaan keskikohdalle joten ohituskaistalla ajavia napsitaan valokuvaan.
Yhdet sakot olen saanut pakuun piilotetusta kamerasta. En huomannut ajoissa, kun tarkkailin liikennettä enkä pysähtyneitä autoja.
Hyvä sakkopaikka muuten. Yksi kaupungin leveimmistä kaduista, ei juurikaan liikennettä ja neljänkympin rajoitus... :)
Tuon lisäksi olen saanut kahdet ylinopeussakot keskisuomessa (kainuu - kuusamo -akselilla) vuonna 2000. Toisen uutenavuotena ja toisen juhannuksena. Jussisakko oli vittuilua / määrärahojen keruuta, talvella myönnän että nopeutta oli ihan oikeasti reilumman puoleisesti tuohon tilanteeseen (97@80, jäisellä tiellä mutkaisessa alamäessä).
Lisäksi löytyy yksi kirjallinen huomautus (mittarin mukaan 90 km/h kuudenkympin alueella, jarrutus pelasti).
Kymmenessä vuodessa kolmet ylinopeussakot. Ja nyt vähenee. Kamerat lisääntyvät, mutta lähinnä tolpissa. Kotikaupungissa alkavat nuo liikuteltavan kameran sakkopaikat olla selvillä, joten niitäkin osaa varoa. Hyviä laitteita nuo kameratolpat muuten, mutta lisäävät ikävästi ruuhkia... Eli ruuhka-aikaan meno hidastuu, muulloin nopeutuu.
kun sua teki. Vitutti kun synnyit.
Tuleehan tuota ylinopeutta ajeltua, tietty pieni pelko persiissä, mutta se jännitys tekee siitä vaan hauskempaa. Polttoaineen kulutus on yhdentekevää, ja mitä siihen tekniseen kulumiseen tulee niin paskapuhetta, ainakin autoni pysyy karstattomana ja muutenkin koneelle tekee ihan hyvää välillä laulattaa.