vm.2000 liian vanhaa?

viinimies....noot

Minulle on keittiön kaapin perälle jäänyt muutamaksi vuodeksi pullo käsittääkseni ihan hyvää Sirius-merkkistä punaviiniä. Itse en punkusta vaimon kanssa perusta ja ajattelin antaa pullon lahjaksi. Kysymys kuuluu, että voiko kyseisen pullon antaa hyvällä omatunnolla lahjaksi, koska se on aika vanhaa (vm.2000), säilytetty pystyasennossa huoneenlämmössä pimeässä. Eli säilyykö viini näin kauan?

4

773

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sen verran

      yleisluontoinen nimi, että voi viitata lähes mihin vain. Vaikka arvaankin jotain australialaista, niin pelkkä tuo nimi ei riitä kertomaan, mistä (tai edes minkälaisesta) punaviinistä on kyse. Vähän tarkempia tietoja!
      Lisäksi säilytystapa antaa vain vähäisiä toiveita viinin säilymisestä kunnollisena. Pystyasento on saattanut kuivattaa korkin, jolloin se kutistuttuaan on päästänyt ilmaa pulloon. Yli 20 asteen huonelämpötilakaan ei tee hyvää lähes seitsemän vuoden ajan.
      Tietämättä viinin tarkempaa laatua, ei voi myöskään arvioida, onko se alun perinkään ollut pitemmän säilyttämisen arvoinen.
      En siis ottaisi riskiä, että antaisin pullon kovin pintapuoliselle tuttavalle. Mutta jos on hyvä ystävä, voitte yhdessä avata pullon, ja viiniystävä maistaa, josko kelpaa.

    • aikapommi 

      Alkossa oli muutama vuosi sitten Sirius-nimistä punaviiniä, muistaakseni ranskalaista. Hintaluokka saattoi olla jotain 15 € tai vähän alle, ei suinkaan ihan halvimmasta päästä. Nyt tuota nimeä ei löydy Alkon tuotehausta.

      Muistan viinin erityisen hyvin siksi, että vaimoni sai pullollisen sitä lahjaksi. Se avattiin piankin ja todettiin korkkivikaiseksi. Viini vietiin Alkoon, ja silloin se vielä vaihdettiin ilman kuittia, vaikka kerroin viinin olevan lahjaksi saatu. Myyjä (myymälän esimies) vieläpä kysyi, haluanko vaihtaa viinin johonkin toiseen vai ottaa samaa samaa viiniä uuden pullon tilalle. Otin uuden Siriuksen, ja se todettiin ihan nautittavaksi kelpo viiniksi.

      Nyttemmin Alko vaatii viallista viiniä vaihdettaessa ostokuitin.

      Asianmukaisesti säilytetty Sirius vuosikerta 2000 saattaisi kenties olla vielä kunnossa, mutta useamman vuoden pystyasennossa säilytetty pullo on jo hyvinkin kyseenalainen. Itse en antaisi sitä lahjaksi – tai ainakin lahjaksi antaessani selittäisin, että viinin kunto on epäasiallisesta säilytyksestä johtuen arvoitus.

      Useimmat halvemman hintaluokan punaviinit on tarkoitettu vuoden-parin sisällä juotaviksi. Nouseva hinta antaa osviittaa siitä, että viini todennäköisesti soveltuu kellaroitavaksi useammaksikin vuodeksi (vaaka-asentoon, huoneen lämpötilaa viileämpään kellariin). Eräät kalliimmat viinit (erityisesti Ranskan Bordeaux'n alueelta) eivät ole Alkossa myynnissä ollessaan vielä edes juotavassa kunnossa, vaan vaativat pehmentyäkseen muutaman vuoden kellaroinnin.

    • siriuksesta en tiedä

      Siriukuksesta en tiedä mutta Alko ei ole koskaan vaatinut minulta kuittia palauttaessani viallista tuotetta.
      Viimeksi lakon aikana palautin pullon.

    • janvais

      Oletko luopunut/avannut jo kyseisen pullon?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      227
      5551
    2. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      133
      5105
    3. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      28
      4888
    4. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      128
      2163
    5. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      404
      1837
    6. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      46
      1733
    7. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      90
      1697
    8. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      18
      1662
    9. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      94
      1385
    10. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      381
      1327
    Aihe