Eli missä voisi olla vikaa, kun Volvo Penta diesel täytyy ilmata aina silloin tällöin. Ilmeisesti jostain pääsee ilmaa tulemaan, mutta mistä se voisi esimerksikisi tulla?
Veneellä ajettiin kaksi reissua ja sen jälkeen täytyi ilmata. Sitten ajettiin yksi reissu ja taas täytyi ilmata. Muuten kone kyllä pelaa, kunhan ilmauksen saa vain kuntoon.
Missä voisi olla vuotoa, vai olisiko tälläiseen muuta syytä?
Veneellä ajettiin kaksi reissua ja sen jälkeen täytyi ilmata. Sitten ajettiin yksi reissu ja taas täytyi ilmata. Muuten kone kyllä pelaa, kunhan ilmauksen saa vain kuntoon.
Missä voisi olla vuotoa, vai olisiko tälläiseen muuta syytä?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Jostain pääsee ilmaa järjestelmään. Tarkista vielä kaikki liitokset ja letkujen murtumat. Vika voi olla myös siirtopumpussa, joka vuskaa. Onhan suodatin kireällä ja sakkakuppi, jos on? Kyllä se imupuolelta todennäköisesti löytyy.
Sakkakuppi ja suodatin ovat ilmeisesti kireällä. Siirtopumpusta en tiedä...letkujen vaihto tulee ajankohtaiseksi syksyllä.
Sammuuko kone aina välillä tai käy muuten vaan huonosti? Mulla oli saman tapainen ongelma Valmetin 4.2l dieselin kanssa (Jeep Cherokee -79). Vaihtelin letkuja ja vuotokohtaa haeskelin. Kone kävi välillä hyvin ja välillä sitä tarvitsi ilmata vähän väliä, että pääsi eteenpäin. Ongelma oli loppujen lopuksi dieselin siirtopumpun vipukoneiston kuluminen, vaihdoin sen pumpun uuteen ja ongelmat hävisivät sen sileän tien. Olisko ollu jotain 40 euroa se pumppu. Eli jos kone ei saa polttoainetta, ni se väkisin vetää ilmaa jostakin.
Good luck, ilmoita jos tästä oli apua.
Taistelin vastaavan ongelman kanssa ja lopulta vika löytyi kun alettiin vaihtaa järjelmällisesti pölttoaineputkia.Letkussa oli yksi suuri roska , joka tukki suodattimen menoputken (noin 5mm )riippuen missä asennossa se sattui putkessa sammuttamisen jälkeen kääntymään.Toisinaan kone kävi hyvin pitkääänkin ja toisinaan vain muutamia minuutteja ja ilmauksen jälkeen ( roska pääsi vaihtamaan asentoa ) kaikki saattoi olla jonkin aikaa kunnossa.Koskaan ei selvinnyt mistä repi ilmaa sisään?
Itsellä on käynyt juuri samalla tavalla, kaikki letkut jne tutkittiin ja lopulta vaihdoin siirtopumpun, ja se auttoi