Mites jos kun voittaa 200 euroa arvasta ja laittaa sen tilille niin meneekö siitä veroa joskus?
Luontoarpa
helppoheikkih
4515
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jos kyse on laissa tarkemmin määritellyistä arpajaisista, veron maksaa arpajaisten järjestäjä. Esimerkiksi Veikkauksen arvoista veron on maksanut Veikkaus, joten voitot ovat voittajille verottomia.
Suomessa ostetuissa (Veikkauksen) arvoista & peleistä on jo verot maksettu. Ainoastaan jos tilisi kasvaa korkoa, niin korosta menee se pääomavero (28%). Onneksi olkoon voittonne johdosta!
ei mene veroja.Mutta jos kuulut toimeentulotuen piiriin niin voittorahat huomioidaan tuloina ja vähennetään tuesta.Tässä tapauksessa ei kannata laittaa tilille.
Voitin kerran luontoarvasta 500€ ja se maksoi 3€ ja sain sen koko 500€ tililleni:). Muuten olen vain välillä voittanut jotain 10 euroa tai alle. Mutta kun voitin tuon 500€ olin vasta kättänyt n. 20 kymppiä noihi arpoihin:).