Katselin tuossa uusien mazda 6 hintoja per 1/1-2008 ja huomaisin että kaikkien mallien hinta oli noussut vaikka olisi ollut mahdollista laskea niitä uuden autoverotuksen mukaan. Tiedän että mazda 6 on tuore malli mutta niin on myös Audi A4 ja silti laskivat uuden mallin hintaa 4-6 tuhatta.
Nyt tuommoinen perus mazda6 2,0 konella ja elegance varustuksella menee pitkän matkan yli 30.000 tuhatta ennekuin ajokelpoinen ja siihen vielä sitten talvirenkaat alle ja metalliväri etc. Saas nähdä meneekö kaupan ?
Nyt tuommoinen perus mazda6 2,0 konella ja elegance varustuksella menee pitkän matkan yli 30.000 tuhatta ennekuin ajokelpoinen ja siihen vielä sitten talvirenkaat alle ja metalliväri etc. Saas nähdä meneekö kaupan ?
Vastaukset 13
Vanhimmat
Audista on helppo laskea hintaa, ko. merkkiä kun myydään mielikuvilla kalliista laatuautosta. Todellisuus on pelkkää skootaa.
Aika "vahvasti" sanottu uudesta Audista mutta verratuna esim uuteen Subaruun Imprezaan niin siinä käyettiin kyllä koko autoverouudistus hyväksi. Uuden Mazda Co päästöt ovat erittäin alhaiset joten mahdollisuutta auton hinna laskemiseen olisi ollut. Nyt sitä ilmaa jäi kuten totesit!!!!!!!!!
Nooh suomalaisia on kyykytetty autojen hinnoilla jo 50 vuotta niin ehkäpä joku sitten maksaa xx.xxx,xx euroa sedan 6 mazdasta.
kuin öö.ööö,öö euroa ylihinnoitellusta volkkarista.
Ylihintainen mikä ylihintainen, vaikka muutamalla tonnilla hinta putoaakin.
Ruostu. :)
mutta kun tuo Jetta kumminkin alkoi kukkia. Kuinkas se nyt niin.
Kutosen kun tuossa taannoin hankin ja siihen vajaan 500 €:n suojauksen, niin eipä ole ruostetta näkynyt.
Niin ja senkin jälkeen jäi hintaeroa vastaavasti varusteltuun Passatiin yli 5000 € Mazdan hyväksi.
Eikä ole tarvinut murehtia ennenaikaisten nivelten vaihtojen kanssa.
Matukan kanssa on riittänyt määräraikaishuollot.
Volkkarin korjaamollakäyntihistoria onkin sitten masentavan puoleinen.
älä sentään audeista ala täällä jutella , ne on liiankin usein todettu heikkolaatuisiksi, sama jos trapanteista jutteleisit :)
Ei ruostu mikään muukaan auto, jos sitä pidetään yhtä paljon merkkikorjaamon kuivissa sisätiloissa ehjättävänä, kuin volkkariakin joutuu pitämään...
Näyttää se Volkkarikin ruostuvan.
http://www.finikor.fi/Kuva-galleria.pbs
Voken oikeasti omistaneena ja nyt M6 omistajana en allekirjoita viestiäsi ollenkaan! Kyllä se VW:kin ruostui ja olipa autossa paljon sellaista vikaa, mitä Mazdassa ei ole ollut.
Pakkasilla ei edes päässyt autoon p..kele, kun oli lukot aina jäässä!
Kunnon laatuauto toimii ja toimii ja käy vain vuosihuolloissa.
Eikö ole rahaa ostaa Mazdaa vai mitä höpiset? Uuden Mazdan hinta määriteltiin ensimmäistä kertaa. Se ei siis voinut sen paremmin nousta kuin laskeakaan. Kyseessä on ensimmäinen hinta. Se voi olla mielestäsi kallis tai halpa ja suurempi tai pienempi suhteessa johonkin, mutta se on eri asia.
Annat väärää tietoa väittäessäsi, että Mazda ei laskenut hintoja. Vain Anttila laskee alennusprosentteja hinnoista, joilla tuotetta ei ole koskaan myyty. Tässä tapauksessa olisi pitänyt laskea hintaa, jota ei ole koskaan ollutkaan.
Mazda Elegance 2.0 maksaa 28 990 €. Se on sellaisenaan ajokelpoinen, siltä osin ei tarvita mitään lisää. Metalliväri maksaa 550 €, mutta tietääkseni se ei vaikuta ajokelpoisuuteen, eikä siten ole välttämätön. Luonnollisesti tarvitaan talvirenkaat ja niihin vanteet. Ne tulevat päälle kaikissa autoissa. Samoin mahdollinen lohkolämmitin ja sisätilan haaroitus, nekin tulevat kaikissa autoissa varsinaisen hinnan päälle. Minkä hintaisina, riippuu merkistä ja ostajan neuvottelutaidoista. Jos kaikki tuo menee yli 30 000 euron, ei kyseessä ole kovin kummoinen juttu. Paitsi niille, joilla ei rahaa ole ja sehän sitten pistää kirjoittamaan alennuksista olemattomia.
On sitten aivan oma lukunsa, onko Mazdan hinnoittelu kohdallaan absoluuttisesti tai suhteessa johonkin toiseen merkkiin, mutta ei sotketa sitä alennuksiin, joita ei ole voinut edes tehdä.
Mitä tulee vanhaan, markkinoilta poistuvaan Mazdaan, sen hinnat alenivat jo 29.11.07 annetussa hinnastossa. Alennusten suuruus tai pienuus on sitten asia erikseen.
Niin siis Mazdahan ei ole kallis auto vaan se on sieltä halvemmasta päästä ottaen huomion "quality&qauntity for money". Tuo ero suomessa myytävien mazda6 versus muissa maissa myytävien mazda6 välillä on prosentuaalisesti suurempi kuin muilla merkeillä. Tämä antaisi osviittaa siitä että uuden päästöihin perustuvan autoverotuksen koko hyötyö ei otettu kuluttajan kannalta huomioon.
Alennuksista, en tiedä mitä tarkoitit, minä vain peilasin autojen hintoja uusin veroperustein.
Mazda meilläkin tosin vaimolla ja 5 malli.
"Vanhaa 6sta" myytiin jo valmiiksi alehinnalla eli autofirmoilla on kaksi tapaa hinnoitella mallikaaren loppupuolella olevat mallit, eli laskea hintaa ja/tai lisätä varusteita. Tosin ei tuosta käteisaleakaan oikein erityisemmin saanut.
Mutta jotta vertailtaisiin samoja asioita, niin lisää siihen A4seen ne samat varusteet jotka ovat uudessa 6sessa valmiina sekä ne "pakolliset" lisävarusteet eli metalliväri, talvirenkaat ja lohkolämppäri (diesel "webasto"), niin onko jo selkeäämin eroa?
Kun aletaan myydä uutta mallia, on se helppo hinnoitella kalliimmaksi ja kääriä sitten paremmat myyntivoitot.
Niinhän kävi edelliselläkin kerralla, kun autoveroa alennettiin. Hetken aikaa tuntui autot edullisemmilta, mutta faceliftien tulon myötä hinnat kiipesivät takaisin vanhalle tasolle.