Sensuuri iski.
Neuvola keskustelu
sitten hävitettiin...
41937
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jos käytät haukkumistasi henkilöistä nimiä, niin käytä silloin myös omaa nimeäsi.
Jos haluat olla nimetön, anna kirjoitustesi kohteiden myös pysyä sellaisina. Henkilökohtaisuudet kannattaa hoitaa suoraselkäisesti, kasvotusten tai ainakin asianmukaisia keinoja käyttäen.
Mä en pitänyt tuosta nimien käytöstä, niin pyysin ylläpitoa poistamaan viestin. Reilumpaa peliä.
Kylläpä ylläpito poistaa helposti viestejä, jos ihan sillä perusteella, että "sinä et pidä" jonkun nimen näkymisestä tällä palstalla. Mikähän se sinun nimesi on?
Eikö olisi reilua, että henkilö joka poistattaa toisten kirjoittamia viestejä ilmoittaisi oman nimensä?
Etenkin kun et ole nähnyt syytä kaikkien sellaisten viestien poistattamiseen joissa on jotakin henkilöä nimeltä (tai muuten tunnistettavasti) haukuttu.
Hyvää joulua kuitenkin sinulle "vähän 'fiksimpi'"
Petri Nurminen
Olisi parasta jos kaikki esiintyisivät omilla nimillä. Se nostaisi keskustelun tasoa.
Kun kutenkin on mahdollisuus puskista ampua niin minäkin hämmästelen sitä, että ylläpito ihan vaan jonkun sivullisen pyynnöstä poistaa viestejä.
ajatellaanpa nyt tilannetta että minä täällä esittäisin jostakusta HAAHUSTA ikäviä väitteitä, vaikka että HÖMPPÄ on pedofiili ja tappanut jonkun ja varastelee aina sitä sun tätä. Muutama kymmenen ihmistä sitten tuon lukisi ja kertoisi siitä ehkä eteenpäin ystävilleen. Sen jäleek n HÖMPÄn kaveri pömppä näkisi jutun ja pyytäisi ystävällisesti ylläpito poistamaan jutun joka noin tekisikin.
Muutaman viikon kuluttua HAAHU kuulisi, että hänestä on suomi24.fi:ssä tuollain juttu. Häm menisi sivuille mutta juttu olisikin poissa. tarina kuitenkin jatkaisi elämää koska juttu oli aikanaan netissä.
Jos juttua ei olisi sivullisen HÖMPÄN pyynnöstä poistettu niin se olisi edelleen netissä ja HAAHU voisi itsekin siihen ottaa kantaa ja tehdä vaikka rikosilmoituksen kunnianloukkauksesta ja poliisi voisi tutkia. Mutta jos keskustelu olisi positettu ja todisteet häviotetty niin miten sen voisi tutkia?
Eli ei pitäisi sivullisten pyynöistä mielestäni viestejä poistella vaan antaa niiden olla, ja ainakin tallentaa ne IP ym. tietoineen mahdollista rikostutkitaa varten.
Eikö olisi vain voinut pyytää anonysoimaan nimet. Sitten olisivat muutkin voineet ottaa kantaa. Nyt koko juttu on hukassa -perskules.