Keliakiasta Tietoisia?

piitu23

Minulla on ollut vatsaoireita noin kaksi vuotta. Lääkäri on aiemmin sanonut syyn olevan krooninen vatsa, mutta sitten oireiden lisääntymisestä johtuen sain ajan lääkäriin. Verikokeissa vilja tuotteen yms. keliakiaan viittavat arvot olivat koholla. Nyt sitten odottelen aikaa lisä tutkimuksiin, eli vatsatähystykseen.
Lakoista johtuen lääkäriaika siirtyy ainakin kahden kuukauden päähän, vaikka olen jo yli kuukauden odottanut. Tuloksia saa siis odottaa.
Kysymys kuuluu: Voinko siirtyä jo nyt gluteenittomiin ruokiin, vaikka en tiedä onko minulla keliakiaa varmasti? En jaksa enää tätä ripuloimista ja ilmavaivoja. Voiko se jotenkin vääristää tuloksia?
Toinen kysymys on, saako keliaatikot syödä karkkeja ja jäätelöä? Ei niissä tietääkseni jauhoja ole..

2

575

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • taigis

      ...valitan, et voi siirtyä vielä gluteenittomalle ruokavaliolle. Varsinkin jos vatsatähystyksesi menee noinkin pitkälle kuin parin kuukauden päähän, suolinukka ehtii jo siinä ajassa parantua paljon sillä oikealla ruualla ja tulokset vääristyvät. Inhottavaa on kyllä tuo odottaminenkin kipeänä, ei sinulla olisi mahdollisuutta käydä jossain yksityislääkärillä tähystyksessä??
      Tsemppiä
      Keliaakikot voivat kyllä syödä jäätelöä ja karkkeja, valikoiden kuitenkin. Esim. tuutteja ei voi syödä,, vohvelin vuoksi, samoin sellaiset jäätelöt joissa on esim. keksinmuruja tai vastaavaa.
      Karkeissa sama juttu, normaali lakritsi ei käy, ei myöskään vohvelisuklaat tms. Mutta kaikissa on aina tuoteseloste, niitä lukemalla oppii kyllä mitä ei saa syödä. On paljon karkkeja joita voi syödä, aivan riittävästi!

      • pikkuMyy#

        Kuulostaa tutulle tuo sinun kertomus, samat oireet ja samaa sanoivat kokeet ja lääkärit. Ei kuitenkaan vielä keliakia diagnoosia. Kerrotko tarkemmin minkalaisia oireita sulla on?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      144
      11263
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      157
      10371
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      27
      8053
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      197
      6598
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      54
      5769
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      88
      5238
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      158
      4493
    8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      31
      4286
    9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      81
      4132
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      138
      3682
    Aihe