Miksi käytännössä on kuitenkin niin?

Että kuitenkin käytännössä taivaspaikka lunastetaan tämän elämän kieltäymyksillä ja pidättäytymisillä. hauskoja asioita ei saa tehdä vaan pitää aina pingottaa ja pingottaa. Miksei voida sanoa suoraan että tämän elämän pidättäymyksillä se pelastus ansaitaan? koska kuitenkin se on niin!
7239
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

sehän tarkoittaa silloin sitä että jumala vihaa syntiä.
Johanneskastajakin saarnasi parannuksen merkityksestä, joten kyllä parannus ansaitaan"kuolettamalla oma liha"m niin kuin Raamatussa asia ilmaistaan.
Kaikki muu sotii ihmisjärkeä vastaan.

Äänestä

aloittajalle on ottaa armosta pelastus vastaan?
Pingot selviää koulussa ja ehkä työelämässä mutta taivaaseen pääsy on liian iso urakka.

Emme ansaitse Jumalan hyväksyntää teoilla.
Hyvät teot kyllä seuraa uskoa mutta ei lakina vaan kiitollisuuden osoituksena.

Äänestä
  • Synnin palkka on kuolema.

    Äänestä

  • hyväksyt synnin. kirjoitti:

    Synnin palkka on kuolema.

    ovat saastainen vaate Jumalan edessä, ei kelpaa pelastukseksi.

    Äänestä

  • voh kirjoitti:

    ovat saastainen vaate Jumalan edessä, ei kelpaa pelastukseksi.

    Minusta ei saa synnitöntä tekemälläkään, eikä suovalla pesemällä.
    Minun on vastaanotettava Jumalan tarjoama pelastaja.

    Äänestä

  • voh kirjoitti:

    ovat saastainen vaate Jumalan edessä, ei kelpaa pelastukseksi.

    kuoli. Silti R:ssa lukee käskynä:"Olkaa täydelliset niin kuin isämme." Ja se on kun on kyse anteeksiannosta.
    Parannus on tehtävä.

    Äänestä

Lain mukaan kaikki lopuksi tuomitaankin!
Joka on vääryyttä tehnyt, saa väärintekijän osan.
Mutta lueppa kaksoiskäsky huolella niin tajuat asian.
Joka tottelee ensimmäistä osaa, eli rakastaa yli kaiken Jumalaa, saa lahjakseen taidon noudattaa sitä lähimmäisiin kohdentuvaa lain osaa.
NYT huomioidaan herätyskokouksissa se raadollinen puoli ENSIN ja Jumalan puoli toisena.
Eli jekku on valmis!
MIKSI ETTE USKONEET, ETTÄ ENSIN JUMALA,ja saatte kaiken muun sen jälkeen lahjavanhurskaudeksenne!

Lahkot ovat pettäneet tekopyhyydellään koko meidän kansaamme!
ETSIKÄÄ NYT HERRAA SILLÄ HÄN ON TEITÄ LÄHELLÄ!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lakiasevaanonkuitenkin..LAKI kirjoitti:

Että kuitenkin käytännössä taivaspaikka lunastetaan tämän elämän kieltäymyksillä ja pidättäytymisillä. hauskoja asioita ei saa tehdä vaan pitää aina pingottaa ja pingottaa. Miksei voida sanoa suoraan että tämän elämän pidättäymyksillä se pelastus ansaitaan? koska kuitenkin se on niin!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu