Oikeudet muiden käyttäjien kotihakemistoihin

Miten säädän debianissa oikeudet niin, että toisilla käyttäjillä ei olisi mahdollisuutta tutkia toisten käyttäjien kotihakemistoja?
5470
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Vaihda käyttäjien kotihakemistoiden oikeudeksi 0750. Tiedostoon /etc/adduser.con kannaattaa myös vaihtaa DIR_MODE=0750 niin uusille käyttäjielle tulee automaattisesti sama käyttöoikeus.

Äänestä
  • mistä tuo 0750 tulee? eli mikä on eka nolla kun noista en tajua.
    itse olen chmodilla laittanut salaiset kansiot 700 jolloin niitä kai ei muut käyttäjät voi lukea.

    Äänestä

  • mistä? kirjoitti:

    mistä tuo 0750 tulee? eli mikä on eka nolla kun noista en tajua.
    itse olen chmodilla laittanut salaiset kansiot 700 jolloin niitä kai ei muut käyttäjät voi lukea.

    chmodilla voi asettaa myös setuid, setgid ja sticky bitin.

    http://en.wikipedia.org/wiki/File_system_permissions#Octal_notation

    Äänestä

  • Jos jos jostain hakemistosta puuttuuu lukuoikeudet, estääkö se lukemisen kaikista kyseisen hakemiston alihakemistoista, vaikka hakemistoihin olisi lukuoikeudet?

    Äänestä

  • bannaaja kirjoitti:

    Jos jos jostain hakemistosta puuttuuu lukuoikeudet, estääkö se lukemisen kaikista kyseisen hakemiston alihakemistoista, vaikka hakemistoihin olisi lukuoikeudet?

    Näitä kannattaa itse kokeilla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jeejeeje kirjoitti:

Miten säädän debianissa oikeudet niin, että toisilla käyttäjillä ei olisi mahdollisuutta tutkia toisten käyttäjien kotihakemistoja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu