asfaltti polttaa..

kesän kuski

Tässä en tarvitse mitään tarkkaa summaa, mutta paljonko tulisi maksamaan autokortti, kun alla on kevarikortti ja oma vanhempi opettaa?

Luultavasti hinta tippuu aika paljon, mutta mikä on se "tarkka" noin arvio?

5

548

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -Henkka-

      en tiiä kui paljon tulee halvemmaks mut onko se sit niin järkevää?

      pääsee varmaan aika paljon helpommalla ja vähemmällä tappelulla kun ajaa koulussa riippuu tietenkin tapauksista

      tämä oli vain minun mielipiteeni

    • pek

      Sanon vaan, että autokouluun kannattaa mennä. Isän opetuksessa tietenkin saa ajaa koska lystää, mutta autokoulun ukko osaa sanoa missä olet hyvä, missä et ja mikä mättää.

    • yksityisope

      Opetusluvalla on B-kortin ykkösvaiheen kustannusarvio n. 400 – 500 €. Vaihteluväliä tulee mm. opetuspolkimen ja peilin, oppimateriaalien hinnoista sekä ajamisen todellisesta määrästä.
      Kakkosvaihe, joka on aina suoritettava liikennekoulussa, maksaa n. 200 – 300 €. Se riippuu esim. koulusta ja siitä ajaako vaiheen omalla vai koulun autolla.

      Jo saadun A1-kortin vaikutusta hintaan yksityissektorilla on vaikea arvioida, koska siellä 6 teoriatunnin ja 10 - 12 ajokerran huojennusta on hankalampi arvioida rahassa. Liikennekoulu antaa näistä selviä alennuksia ja lasku sieltä on silloin tietenkin hieman huokeampi. Jos taas oma isä antaa kaiken ”auringon laskuun”, ero on ainoastaan vähempi teoriaopetuksen- ja opiskelun vaiva ja alempi bensalasku isällä.


      Ja sitten vielä asian vierestä, koska siitäkin on jo lausumia ilmaantunut.

      Lopputulostason vertailua liikennekoulujen ja opetuslupien väliltä löytyy sivulta:

      http://www.sompsa.fi/

      Ja sitten klikkaus OPETUSLUPA

      Vertailun mukaan ei ole tieteellistä näyttöä liikenneturvallisuuseroista menetelmien lopputuloksien välillä, tosin muita eroja löytyy.

      ”Tappeluistakin” on kuulunut eläviä esimerkkejä molemmilta foorumeilta. On lähdetty autokoulusta yksityiselle ja yksityiseltä autokouluun, kun ei ole synkannut.

      • Jorkki

        En ymmärrää näitä jotka tulloo heti ihmettelemään ja käskemään autokouluun. Kai se isä näkee mitä osaat ja mitä et sekä neuvoo heikkoja alueita vai onko teillä "tyhmät" isät????


      • pek
        Jorkki kirjoitti:

        En ymmärrää näitä jotka tulloo heti ihmettelemään ja käskemään autokouluun. Kai se isä näkee mitä osaat ja mitä et sekä neuvoo heikkoja alueita vai onko teillä "tyhmät" isät????

        Sitä yritin sanoa, isällä menee varmasti helpommin hermo kuin autokoulun opettajalla. Ja isän ajo-opiskeluista on kuitenkin aikaa joku 20 vuotta, vaikka hän kävisi sen opettajakoulutuksen tai mikä onkaan mikä tarvitaan. Autokoulun ope tekee duunia joka ikinen päivä, joten hän varmasti tietää asioita, joita isä ei tiedä ja osaa sanoa juttuja joita isä ei tiedä. Täälläpäin kun katselee, huomaa että joku 70% menee kaikki ympyrät väärin, siihen 70% kuuluu mun molemmat vanhemmat, mun vaari, parhaan kaverin vanhemmat, naapurin setä jne...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pride-rautu korvaamaan kirjolohi

      Kekkosen saatanan tunari meni muuttamaan aikoinaan sateenkaariväen kalan nimen. Unkarin vallankumouksen innoittamana n
      Maailman menoa
      54
      2782
    2. Purran aikaisemmat kannattajat siirtyneet Lindtmanin leiriin

      Melkoinen muutos on käynnissä Suomen politiikan kentällä. Tulevista häviäjistä on hirmuinen kiire päästä ajoissa voittaj
      Maailman menoa
      195
      2747
    3. Järkyttävä hetki - Ellen Jokikunnas pöyristyy italialaisen lääkärin työstä

      Unelmia Italiassa -sarjassa ollaan Ellen Jokikunnaksen perheen kanssa Italiassa. Jokikunnas ja Rask ovat rempanneet kakk
      Tv-sarjat
      35
      2002
    4. Työeläkkeet ovat pois työntekijän palkasta

      Jokainen työeläkkeen nimissä maksettu euro on otettu pois työtä tekevältä palkansaajalta. Mitä korkeampi työeläketaso o
      Maailman menoa
      108
      1496
    5. Oot tosi epätavallinen

      ja erikoinen nainen. Tykästyä ikihyviksi sun kaltaiseen naiseen, mitä tästä pitäis edes ajatella.
      Ikävä
      50
      1431
    6. Muistatko? Maisa Torppa jakso räjäytti Veitolan somen: "epäaitoa ja teeskentelyä"...

      Maisa Torppa täyttää tänään 35 vuotta, onnea! Maria Veitola vieraili Yökylässä-ohjelmassa aikansa kohujulkkis Maisa To
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1217
    7. Etkö sä muru mussakaiseni ymmärrä

      Että me päästään lähenemään vain kaveruuden kautta? Vain siten mä voin lähettää sulle kuvia ja viestejä 😌 Tänäänkin o
      Ikävä
      35
      1197
    8. Etkö voi antaa edes vihjettä mulle?

      Minkä vain me tiedettäisiin? Naiselta miehelle.
      Ikävä
      85
      1196
    9. Kaksi viikkoa enää Rakas...

      Tietäisinpä miten toimia...
      Ikävä
      68
      1079
    10. Terveisiä lintutornilta

      Viipurista nousee kauhea savupatsas. Miksi ?
      Maailman menoa
      48
      1014
    Aihe