Saab -89 16i CO arvot 8.5 eikä vikaa tunnu löytyvän. Kone käy normaalisti, puristukset ja ohivirtausarvot ok. Merkkiliikkeessä ihmettelivät aikansa, veloittivat 100 eskoo ja sanoivat että vikaa on muttei tiedä mitä. Ruiskussa ei ole tarkistusliitäntää joten sitäkautta ei älyboxia saa tarkistettua. Säädöille ei tässä mallissa ole kai minkäänlaista mahdollisuutta. (Ainakin ilmamassamittarista säätö puuttuu).
Mitähän voisi kokeilla seuraavaksi.
Mitähän voisi kokeilla seuraavaksi.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Omassani oli ongelmana ilmamassamittari. Tosin päästöt ollut eivät olleet korkealla. Toinen korjattu vika oli sytytyksen vahvistin yksikkö. Korjauksien jälkeen autolla ajettu n.100tkm ja 4 vuotta ilman ongelmia.
Ensi alkuun kuitenkin kokeilisin putsata kaikki ruiskun ja sytytyksen liittimet ja laittaa kosteuden poistajaa (CRC).
Saanko kysyä, että missäpäin Suomea kyseinen valohoito liike sijaitsee. 900 16V boksiin tallentuu vikakoodit ja ne pääsee lukemaan vasemman lokasuojan päällä olevasta liittimestä. Sitä en muista hukkaako, että ruisku vikakoodit aina käynnistettäessä. Lisäksi OIKELLA korjaamolla on välilaippa ruiskunohjausboksin ja liittimen väliin, mistä pääsee mittaamaan boksille tulevia viestejä mm.ilmamassamittarin jänniteviesti.
Olisin hiukan kriittinen kyseisen maksun suorittamisesta, koska merkkiliikkeiden hintataso on sitä luokkaa, että vian olisi syytä löytyä.
Ei kai vaan taas ehdotettu osien vaihtamista yksitellen ja asiakkaan piikkiin. Näin toimittiin aikoinaan ainakin Porissa ja Jyväskylässä.
Onko autossa katti ?
Lambda-anturi sökö ?
LH Jetronic 2.4.x ei hukkaa vikakoodeja käynnistäessä. Täältä ohjeet vikakoodien lukuun:
http://www.swedishwrench.com
Korjaamo eteläisessä Kymenlaaksossa.
Korjaamolla väittivät ettei tässä mallissa ole liitäntää boxin lukua varten.
Osien vaihdosta olet oikeassa, vaihtoivat tulpat (oli kalliit) millä ei kuitenkaan ollut mitään merkitystä.Lopuksi sanoivat,että lisätutkiminen tulee kalliksi (Todennäköisesti alkaisivat vaihtamaan osan kerrallaan uuteen) Massamittari vaihdettu pari vuotta sitten, mutta oireet tuntuivat silloin ajossakin.
Pystyykö Lambda-anturin testaamaa kotikonstein?
Ei ole kattia
viekö öljyä. omassani sama vika syykin löytyi ventiilinvarsien kumit sököt..
Seuraavia tarkastuskohteita lähinnä tulee mieleeni:
- Ruiskun maadoitusten putsaus koneen nostokorvakkeessa ja etupalkissa. Hapettumat aiheuttavat koneen "tulvimisen".
- Sytytysennakon tarkistus.
- Bensanpainesäätimen toimivuus (paineen mittaus) ja sen alipaineletkun kunto.
- Ilmamäärämittarin ja lämpöanturin liitosten putsaus ja lämpöanturin mittaus.
- Kaasuläppäkytkimen mittaus (onko täyskaasurikastuksen kärjet jääneet kiinni, naksahtaako kytkin välittömästi läppää avattaessa?). Kytkimen kärkien välillä ei saa olla yhtään resistanssia, muussa tapauksessa juotokset pitää uusia kytkimen sisältä.
- Alipaineletkujen kunto.
- Jonkin toisen ilmamäärämittarin kokeilu.
Tulipahan viikonlopuksi tarkasteltavia kohtia,
kiitoksia vinkeistä.
Kuinka tuo lämpöanturin mittaus tapahtuu ja onko sille jotkut tietyt arvot.
Sijaitsee imusarjan laipan keskellä, siinä on johtoliitin kiinni. Mitataan yleismittarilla.
Arvot (lämpötila, resistanssi ohmeina +/-10%):
-20====14000
-10====9000
0===5800
10===3800
15===3000
20===2600
25===2000
30===1700
80===320
Kun en omista minkäänlaista manuaalia, niin kertoisitko vielä mistä ko. littimen piikeistä mittaus tehdään.
Jos siis lämpötunnistinta tarkoitit, siinä on vain 2 piikkiä joista vastusarvo mitataan. Jos haluaa mitata kunnolla, niin anturi kannattaa käyttää pois ja mitata vesikattilan ja lämpömittarin kanssa muutamilla arvoilla.
Jos siis lämpötunnistinta tarkoitit, siinä on vain 2 piikkiä joista vastusarvo mitataan. Jos haluaa mitata kunnolla, niin anturi kannattaa käyttää pois ja mitata vesikattilan ja lämpömittarin kanssa muutamilla arvoilla.
Vika oli ilmamassamittarissa, eli edellinen omistaja oli vaihtanut massamittarin ja se ei ollut alkuperäinen vaan jostain volvosta.
Säädöt sai kohdalleen kun laittoi säätöpotikan yhteen massamittarin johdoista ja siitä säätämällä saa seosta laihemmalle / rikkaammalle.
Kiitoksia kaikille vinkkejä antaneille.