Ensikertalaisena kysyisin vauvan liikkeistä. Olen tuntenut pientä liikettä vain selällään maatessa. Onko tämä asento kenties huono vauvan kannalta vai tunteeko silloin herkemmin liikkeen?
Toinen tyhmä kysymys. Voinko omilla asennoillani vahingossa satuttaa vauvaa? Huomasin leikatessa varpaankynsiä etä olin aika "läjässä" :) tarkoitan, että voiko vauva litistyä vatsassa.
Kaikkea kun ei kehtaa ääneen kysyä ja ehkä parempi niin :)
Toinen tyhmä kysymys. Voinko omilla asennoillani vahingossa satuttaa vauvaa? Huomasin leikatessa varpaankynsiä etä olin aika "läjässä" :) tarkoitan, että voiko vauva litistyä vatsassa.
Kaikkea kun ei kehtaa ääneen kysyä ja ehkä parempi niin :)
Vastaukset 4
Vanhimmat
rv 20 jälkeen kyljellään kun selin makuu haittaa verenkiertoa. Lyhytaikainen paine tosiaan tuo kynsien leikkuu ei vahingoita vauvaa, mutta mahallaan nukkumista tosiaan ei suositella.
eipä raskaudessa tunnuta suosittelevan mitään. on se mukava "sairastaa" kun mitään ei saa tehdä.
itse nukuin noihin aikoihin vielä mahalla sekä selällään loppuraskauden koska kyljellään nukkumisessa tuli huono olo. se on ihan äidistä ja hänen omista tuntemuksistaan kiinni miten ja mitä tekee. jos tulee huono olo niin vaihtaa asentoa niin se toimii
Omilla asennoilla ei voi "litistää" vauvaa. että voit ihan rauhassa leikata varpaankysiä niin kauan kun yltyt ;D mutta justiinsa sitä pitkäkeskoista painetta kehoitetaan välttämään esim liian kireät housut mahallaan nukkuminen. mutta siis itse et pysty asennoillasi vahingoittamaan lasta.
ja sitten niihin liikkeisiin että kyllä ne siitä vahvistuu ensikertalaisena voi hyvinkin tuntea ensimmäiset liikkeet vasta 22 viikoilla itse olen tuntenut 17 viikolta molemmissa mutta ensimmäisessä raskaudessa muistaakseni ei ollut näin kovia potkuja mitä nyt tunnen. itse tunnen kanssa selällään parhaiten ne liikkeet ja juuri sen takia en voi nukkua enään selällään :D hassua... minulla on nyt viikkoja 26 4 mutta siis suomeks: liikkeet vahvistuu ja tunnet ne myös muissa asennoissa kuin selällään.
n.viikolle 36 asti ja minulla on terveitä lapsia eli, jos oma olo on hyvä niin silloin ei vauvakaan vahingoitu.