koska taas, ainakin täällä Oulunseudulla oli palsta taas tukossa jo toisen kerran. Kiitos Jorma Sovituksestasi, juuri tällaista tuo Sonnimieskin kaipaa, hyviä ja istuvia sanoituksia kuin Vekxi Salmelta ikään. Minulla kun kaiken muun hyvän lisäksi löytyy tuota laulutaitoakin, olen jopa kuorossakin esiintynyt nuoruusvuosinani.
Lauloin tämän Jompen sovituksen, vaimo kädestä pitäen kiitti, että vielä sinulla kajahtaa. Älä sinä Sonnimies enää koskaan yritäkkään sepitellä mitään lauluja,älä edes homolaulujakaan,koska eivät ne sinun sanoituksessi sovi kuin johonkin Mustaan Raamattuun. Koeta vaan pysyä siellä Ylivieskan Mökilläsi ihmisiltä piilossa, äläkä enää viitsi tälle palstalle tulla niitä paskajuttujasi jauhamaan, niistä ei tykkää Seriffi, eikä myöskään lukevat palstalaiset.
Lauloin tämän Jompen sovituksen, vaimo kädestä pitäen kiitti, että vielä sinulla kajahtaa. Älä sinä Sonnimies enää koskaan yritäkkään sepitellä mitään lauluja,älä edes homolaulujakaan,koska eivät ne sinun sanoituksessi sovi kuin johonkin Mustaan Raamattuun. Koeta vaan pysyä siellä Ylivieskan Mökilläsi ihmisiltä piilossa, äläkä enää viitsi tälle palstalle tulla niitä paskajuttujasi jauhamaan, niistä ei tykkää Seriffi, eikä myöskään lukevat palstalaiset.
Vastaukset 14
Vanhimmat
pröt.. stuff..
kun ei laulu kelpaa.
"Siisti täytyy aina olla!"
sanoi Ukki hietikolla.
Raapi päälle tarpeenteon
pienen sievän hietakeon.
Olit osannut vaihtaa kissan ukiksi.
Oli muuten Lauri viitaa se, jossa Ukin paikalla oli kissa, mutta sehän on sinulle yksi lysti, mitä se oli, kun Leino ja Kivikin on mielestäsi sama jutska.
ps. Oletko syönyt mämmiä?
Kukkuluuruu.
Oletko ollut kauankin noin pahoin hei hei?
ps. Oletko syönyt mämmiä?
....kovin vähän hyvän runouden ja laulun ystäviä. Antamastasi teemasta pyynnöstäsi tekeisemani sanoitus her´ätti vain kitkeryyttä kepulaisissa niin, että onnettomat erehtyivät osoittamaan omia runoilijankykyjään, vaikka kyvyt viittaavat lantat´lkikon varteen, molempiin päihin sitä hyvin sopien.
Mutta tässä on jotakin!
KAPIN METSÄSTÄJÄT (sanat: Korhos-Jorkka)
Alkuperäinen: Aaveratsastajat (Riders in the sky)
Säv. Stan Jones, suom. sanat Tapio Lahtinen
Kun kulkee eräs vanha kapi halki saittien (saittien),
niin perässänsä kepulauma mylvii hirmuinen (hirmuinen).
Jos silmistänsä lauma joskus kapin kadottaa,
on paniikissa jokainen – ja alkaa taas huu-haa!
Alkaa siis työ, etsintätyö,
sonnimies tahtia lyö!
On saitilta taas poistunut jo kapi nauraen (ha ha haa),
mut etsintäänsä yhä jatkaa joukko hikinen (en luovu, en,
vaan kiilusilmä jokaisella niin jo harottaa,
että silloin monikin taas tämän kuulla saa:
”Kapi sä oot, kapi sä oot,
varmasti oot – hoo hoo!”
On etsijät jo väsyneet ja moni läähättää (lääh lääh).
Ei silti kukaan joukostansa taaemmaksi jää (ei jää)
kun kapia he koettavat kilvan tavoittaa,
mut ponnistukset turhaa on – he eivät kiinni saa.
Hiipii jo yö, jatkuu vain työ,
sonnimies tahtia lyö!
Ja vaikka kukaan täysipäinen kapia ei nää (ei nää),
niin kepulaisen mielessä vain kapi myllertää (ää, ää)
Nyt ”neutris” sekä ”ukkikin” jo kapiks´ tulla saa!
Mut onko varmaa sittenkään? – Nyt pääni halkeaa!
Kapi vai ei? Kertokaa, hei!
Järjen tuo arvoitus vei.
Kas, silloin vasta loanheitto täyden puhdin saa (saa, saa)
ja kepulainen viimeinenkin mukaan porhaltaa (taa, taa)
ja punikki on loanheiton kohde jokainen
hän vaikka kuinka olisikin – sinivalkoinen!
Jatkuu vain yö, ja raskas työ,
sellainen miestä syö!
Taas sonta lentää saitilla ja sanan säilä soi (soi, soi)!
Ei haittaa vaikka säilän terän tylsäks´ nähdä voi (voi, voi)!
Ja vaikka säilä katkeiskin, kun oikein yrittää,
niin lyöjän käteen ainakin – säilän kahva jää.
Kun keskustaa näin edustaa,
auki on taivas ja maa!
Mut silloin kepulaisen päässä ääni huudahtaa (uuaa):
”Sä käänny pois jo tieltäsi, et sitä jatkaa saa! (et saa)
Tai päästäs´ lepakoiden laumaa joudut ajamaan
pian siellä minne johtaa ties – jos jatkat tuota vaan!”
Kädessään vyö naulaa jo lyö
sonnimies seinään – on yö,
niin synkkä yö,
viimeinen yö….
oo oo
hoo hoo…
No niin, antaapa kajahtaa! Sävel lienee useimmille tuttu, ja runopolvi sanoituksessani ei onnu, joten on varmasti helppo laulettava! Ainakin tällaiselle baritonille sopii hyvin laulettavaksi A-mollista, joka myös on aloittelijalle helpoin sävellaji (C-duurin ohella) säestettäessä kitaralla tai pianolla; kitaralla voidaan soittaa ns. vapailta kieliltä ja pianolla valkoisilta koskettimilta.
Muistakaa myös nuo suluissa olevat ”kaiut” ja viimeisen säkeistön ”loppuvenytykset”, kuten on alkuperäisessäkin.
Siis lähtee: E-a-a-a-h-c-c-c-A-g-g-g-e-G jne...
sitten ohitse? Kauanhan sitä kestikin.
Kaipuu saitille oli ylivoimainen. Ja jutut on edelleen samaa sarjaa, kuin aamupäivisin koulun tietokoneella saitille kirjoittavilla ysiluokkalaisilla.
Niille kun ärähtää, että hus tunnille siitä ruikkimasta, niin homma korjaantuu. Sinä olet selvästi kiintyneempi tähän saittiin.
Aiemmin armeijassa oppimasi alistaminen ja mitätöinti ei vaan valitettavasti täällä toimi.
Täällä joutavia mulkeroita käsitellään kovalla kädellä.
* * *
Keskustalainen sivistys
Kirjoittanut: neutraalitarkkailija 7.12.2007 klo 12.09
On hieno asia, että palstalla kerimäki ja sonnimies tuovat esille älyllisyyttään.
Näin me kunnon suomalaiset veronmaksajat saamme lähestulkoon täydellisen kuvan keskustalaisesta sivistyneisyydestä.
Osaamme arvioida sitä, millaisia arvovalintoja teemme tulevissa vaaleissa.
* * *
Korvaus tulee toisaalta
Kirjoittanut: JormaKKorhonen 7.12.2007 klo 20.37
Tottahan tuo on, mitä kepulaisesta sivistyksestä toteat. Mutta "luonnolla" on kyky korvata puute jossakin asiassa vahvuudella toisessa asiassa. Kuten esim. jos ihmisellä toinen jalka on viisi senttiä toista lyhyempi, toinen vastaavasti on viisi senttiä toista pitempi. Niin on myös kepulaisen suhteen: minkä hän sivityksessä häviää, sen hän törkeydessä voittaa! ;))
kirjoitteleminen ja massapostaus on sitä "oikeata" sivistystä?
Sehän on vain reportaasi saitilla jatkuvasti nähtävästä. Tosiasiaa kaikki. Huumorilla kevennettynä kerrottuna. Herjaa sai kyllä heti vastineekseen, mm. sellainen runon, jossa puhuttiin vain kusesta, paskasta ja puutulpan persiiseen lyömisestä. Siitä sonnimies ilahtui niin että kieriskeli oikein. Se on sitä kepulaista sivistystä.
Tässä se runo, jota kai tarkoitat
Korhonen tuumi, nyt runon rustaan
lorautti korvasta litran kustaan
Runosta tuli vain joutava ralli
turposi Jormalta kumpikin palli
Pallit ne turposi enemmän yöllä
Sitoi ne siistillä silkkivyöllä
Mielipankkiiri kiiman kun kuuli
Viuhahti paikalle tuo virvatuuli
Palleja puristeli irstaan kapi-ukon
perseeseen laittoivat puusta tukon
Nyt ne toisilleen onnen tuovat
ja toistensa korvista kusta juovat
Ihan hyvä 5-6-vuotiaan tekemäksi. Sitä kai siihen ikäluokkaan kuuluva pissa-kakka-huumori tuossa on. Mutta mistä ihmeestä nuo pikkupojat ovat jo omineet tuollaisia seksuaaliseia perversioita?
vittuilu on siis eri asia.
Silleen.
Jatka samaan malliin. Laudoilla tavataan.
itku silmässä esittämiään valheita Sitran johtajista.
Hesarissa oli hyvä juttu aiheesta.
Ai niin, eihän sinulla olekkaan varaa tilata muuta kuin sosiaalidemokraatti. Sieltähän sinä varmaankin ammennat tämän sosialistisen realismisi :)
Ahteen pojan huumesekoilu ja itse isä Ahteen naisten käpälöinti ja virasta pidätys?
Eikö olekkin siistiä Uuusi-Ukki!