maatalousministerimme on tuomittu puolen vuoden vankeuteen 1965?
Tiesittekö, että
keskustalainen..
28591
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
ole varattu oikein kiintiö nykyisessä Vanhasen hallituksessa.
... että se oli ehdollinen. Ilmeisesti sinä olet se sama nimetön luuseri, joka kerran viikossa panet tälle saitille tuon saman "uutisen". Ministeri Anttilan osalta tämä asia on käsitelty loppuun ajat sitten ja hänet on kirkkaasti valittu eduskuntaan tuon tuomion jälkeenkin. Jotta et tällä pääse enää hänen kimppuunsa.
Mistä se tuomio tuli?
Eikö ehdollinen vankeustuomio sitten ole vankeustuomio?
tuli tietenkin siitä, että Anttila puhui käräjillä keputyyliin: "puhun niin totta kuin osaan". Ja sitten napsahti tuomio väärästä valasta.
vankeustuomio on yhtä pätevä kuin ehdotonkin. Tuomion suorittamistapa eli koetusaika on vaan erilainen kuin ehdottomassa rangaistuksessa.
Mutta keputyyliin se nähdään kuitenkin lieventävänä asiana.
Jos kerran väärä vala?
Jäätteenmäellekin olisi tullut oikein oikeuden vahvistamaa kepumeriittiä, jos häntä olisi kuultu todistajana ja valan velvoittaman.
..mutta ainakaan en valehdellut avauksessa.
Olisiko pitänyt?
Olisiko mielesi sitten iloisempi?
se kun teille kepuloille niin rakasta on, se valehtelu.
v. 1965 perättömästä lausumasta oikeudessa 6 kk ehdolliseen vankeusrangaistukseen - kyseessä oli hänen veljensä oikeudenkäynti.
Eli tuo kepulainen lausuma "puhun niin totaa kuin osaan" pohjatuu todella kepulaisuuden syvimpään olemukseen.
mitä on termeillä vale ja hätävale?
Kumma puolue tuo kepu, mitä isompi tuomio, sen varmemmin puolueen kärkipaikoilla.
Ja Vanhanen on kaikkien aikojen suosituin pääministeri.
Lipponen olisi vienyt Suomen Bussin kanssa sotaan ja muutama viikko sitten Lipponen valehteli suorassa TV:lähetyksessä että 141-tuki on väliaikainen, vaikka mukana olleet todistivat toista. Kuka valehteli sen elintarvikeviraston saamisesta suomeen????
Ei kiinnosta Lipposet eikä löppöset, kun hallituksessa istuu nainen, jolla on Forssan molemmat, no ..yuo know..
tienristeystä ja voimalinjaa.
http://www.hymy.fi/tasta-puhutaan/taas-sahkoinen-skandaali-ministerille-omat-katuvalot
Sirkka-Liisa Anttilalla on tosiaan puolen vuoden vankeustuomio kontollaan.
Rikoskin on mitä KEPUlaisin. Tuomio nimittäin tuli väärästä valasta. :)
Rikos on ollut poikkeuksellisen törkeä, sillä vankeutta ei vähäpätöisistä rikoksista tuomita.
Vaikka ns. kaduntallaajan mielestä ehdoton vankeus ja ehdollinen vankeus on kuin eri planeetalta, juridisesti niillä ei katsota olevan paljoakaan eroa.
Siis ehdollinen, vaikka se luonteeltaan onkin täysin erilainen kuin ehdoton tuomio, on varsin lähellä kuitenkin ehdotonta rangaistuksen kovuutta arvioitaessa oikeudessa.
Tämä kannattaa Oivasenkin muistaa.
Mutta mistään en löydä tarkempaa selkoa tapahtumasta.
Sen olen lukenut, että Anttila puhui sukulaisensa puilesta ja sukulaisensa eduksi ja siitä tuli vankeutta 6kk, kun oikeus katsoi, että nyt Sirkka-Liisa ei pysy totuudessa, vaikka niin valassaan vannoi tekevänsä.
..mitään siihen lisäämättä, mitään siitä poistamatta..sellaiset on tyhjiä sanoja keskustan "parahille" pojille ja tytöille.
...jos tuomio tulisi väärästä valasta, niin sinä olisit kiven sisässä koko loppuikäsi!
Noinko puhuu keskustalainen luottamusmies J. Laitinen?
kovempi luu kuin J. Hoffa.
http://www.turunsanomat.fi/kotimaa/?ts=1,3:1002:0:0,4:2:0:1:2007-10-23,104:2:493798,1:0:0:0:0:0:
Todista, jos psytyt.
Asiahan on käsitelty jo 1965 ja Sirkka-Liisa Anttila tuomittu vankeuteen väärästä valasta, vannottuaan puhuvansa totta ja vain totta, siihen mitään lisäämättä, siitä mitään poistamatta. Sellainen sika tilallinen.
Niin rehellisen oloinen ihminenkö? En ainakaan ole Sirkka-Liisan itsensä kuullut sellaiseta koskaan edes maininneen. Taidat valehdella? Kai tiedät, että kunnianloukkaus on rikos?!!
Nuorekkaasta ulkonäöstään päätellen Anttila oli tuona vuonna vielä tuskin syntynyt.
Anttila tuomittiin perättömästä lausumasta veljensä oikeudenkäynnin yhteydessä vuonna 1965. Hän sai puolen vuoden ehdollisen vankeusrangaistuksen.[15]
Anttilan tyttären Hanna-Maija Anttilan sikatila oli yksi niistä, joilla Oikeutta eläimille -järjestö kuvasi salaa videoita tuotantoeläinten kohtelusta.
Hyvä että tämäkin asia tuli esiin vaalien alla. Useimmilla suomalaisilla ei ole mitään tietoa tuomiosta ja kuvastaahan se saajan luonnetta. Jos tämä olisi ollut jo aiemmin äänestäjien tiedossa, olisi Anttilan työpaikka muualla kuin eduskunnassa. Ennen oltiin tarkempia ehdokkaiden aiemmasta elämästä ja sillä oli vaikutusta äänimäärään. Kunpa Wikipedia olisi ollut jo silloin. Nykyään ei taida ehdokkaina muita ollakaan kuin konnia.
Ei sellaisiilla ole mitään merkitystä. puolueisiin sitoutuneet puoluejakauman mukan valitut lautamiehte tuomitsevat. Maallikot jakavat tuomioita puoluepoliittisin perustein.
Niin, historiaa.Asiat täytyy asettaa tiettyyn kontekstiin ja kaikissa asioissa täytyy olla avoin. Niin, Kaikissa asioissa täytyy olla avoin ja tämäkin lausahdukseni, jota en nyt viitsi tällä kertaa toistaa kuin papukaija, täytyy taas huomenna, jolloin se on historiaa, laittaa tiettyyn kontekstiin.