Onko täälä ketään joka olisi endometrioosista huolimatta tullut raskaaksi? Olisi kiva tietää kuinka todennäköstä on saada lapsi endosta huolimatta?
raskaana endometrioosista huolimatta?
matamiimi
6895
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Hei... Minulla on endometrioosi ja olen raskaana. VIime joulukuussa sain diagnoosin ko. sairaudesta ja samantien leikattiin suuri kysta. Ja nyt olen siis kahdeksannella kuulla raskaana ilman mitään suurempaa yritäämistä. Eli minulla ainakin näin. Ja endometrioosihan on nykyään varsin yleinen ja tiedänkin monia naisia joilla on lapsia vaikka kyseistä sairautta sairastaakin. Tädilläni on peräti neljä viisi lasta ja sama vaiva. Kai tuokin on tapauskohtaista. Näitäkin tilastoja rumentaa se, että monilta naisilta joudutaan leikkauksella poistamaan munasarjoja ym. Tästäkin löytyy varmaan esimerkkejä niin hyviä kuin huonoja..
Hei,
Minulla todettu vajaa pari vuotta sitten endometrioosi. Ei leikattu tai muuta, e-pillereistä ja kipulääkkeistä apu. Nyt olen raskaana, hyvin alussa vielä, rv 10 4. Raskaaksi tuleminen ei minulle ainakaan ollut vaikeaa, tärppäsi ensimmäisen yrittämiskuukauden aikana. Lienee aika tapauskohtaista tuo kuinka endometrioosi vaikuttaa.
Täällä myös ollaan raskaana endometrioosista huolimatta, diagnoosin endosta olen saanut joskus n.4-5 vuotta sitten,pillereillä ja särkylääkkeillä hoidettu, leikkauksiin ei ollut vielä tarvetta. Pillerit pois jätettyäni meni 4kk, kun tulin raskaaksi vaikka gyne varoitteli, että voi ottaa lujille ja vuosi pitää yrittää sitten lisätutkimuksia tai hoitoja...
täällä paha endometrioosi sekä viime vuonna munasarjatulehdus joka meni todella pahaksi, ennustus oli minulla erittäin huono. mutta raskaana ollaan ja 3yritys että hiteen endot sun muut ja tsemppiä!
Mulla kans endometrioosi todettu jokunen vuosi sit. Kaks vuotta söin minipillereitä jotka lopetti menkat tuoksi ajaks ja tietysti kivut siinä samalla. 8kk meni pillerien lopetuksesta et tulin raskaaks, nyt rv38 3. Mulla on myös molemmissa munasarjoissa munasarjakystat. Eli vaikeuksista huolimatta tulin yllättävän helposti raskaaksi =) Tsemppiä sinne!!
Raskauden todennäköisyys riippuu siitä, kuinka laajalti ja missä paikoissa endometrioosipesäkkeitä on ja millaisessa vaiheessa ne ovat. Itsellä diagnoosi kesältä -06, jolloin laparoskopiassa poltettiin kohdun takana sijaitsevia pesäkkeitä. Endo oli tuolloin aktiivinen ja kumminkin ymmärtääkseni melko lievä. Raskautumistoiveita oli, varsinkin muutaman kuukauden sisällä tähystyksestä kerrottiin usein tärppäävän luomuna.
Meillä ekan kerran testi plussaa puolitoista vuotta myöhemmin IVF:nä pakastealkion siirrolla, toisella hoitokerralla ja toisella siirrolla. Eli aina on toivoa! Ylihuominen ultra näyttää ja tekee raskauden "todelliseksi".