olkapää sijoiltaan

1vk sairaslomaa

Meni torstaina olkapää sijoiltaan, päivystyksesä riiputtivat sen paikalleen ja laitettiin kantoliinaan. Lääkäriltä sain panacod reseptin ja viikon sairasloman, se sanoi että mitään kontrolleja ei tarvitse ja pidä paripäivää kantoliinaa. Onks toi oikeesti noin harmiton tapahtuma? Tänään olen ollut osan päivää ilman kantoliinaa ja mitään merkittäviä kipuja ei tunnu. Kättä en ole kovin hirveästi liikutellut, sen verran että olen kokeillut että nousee suurinpiirtein naaman korkeudelle (ylemmäs en edews kokeillut). Olkapäässä tuntuu pientä "venähdyksen" tunnetta, varsinkin tietyissä asennoissa tai kun kättä (=sormia) käyttää johonkin enemmän voimaa vaativaan tehtävään. Pitäskö mun vielä käydä oma tai työterveyslääkärillä tai fysioterapeutilla. Miten nopeasti kättä voi alkaa käyttää "normaalisti"?

5

8327

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • käypähoitosuositus

      ja ajattele omilla aivoillasi kurkkaa vaikka therapia fennica sivuille

      • 1vk sairaslomaa

        ei tuolta therapia fennica:sta löytynyt mitään


      • tuppaa menemään
        1vk sairaslomaa kirjoitti:

        ei tuolta therapia fennica:sta löytynyt mitään

        uudestaan sijoiltaan.Itse jouduin leikkauttamaan olkapään.


      • siirimiiri
        tuppaa menemään kirjoitti:

        uudestaan sijoiltaan.Itse jouduin leikkauttamaan olkapään.

        Näin se pakkaa olemaan. Minulla meni olkapää sijoiltaan eka kerran 31.1. ja sen jälkeen se on mennyt uudelleen sijoiltaan tähän mennessä 8 kertaa. Nyt odottelen pääsyä kirurgille. Särkee jatkuvasti ja kyllä koskee se sijoiltaanmeno! Tsemppiä!


    • Mie vaan

      itselläni on mennyt olkapää sijoiltaan helmikuussa 2006, toki tässä samassa rytäkässä tuli muitakin vaurioita. itselläni olkanivelen kuopan reunassa on pieni painauma murtuma, etulabrum osittain revennyt, ac-nivelessä kapselivaurio yms.

      Itselläni tilanne on sellainen, että on jäänyt pysyvät vammat olkapäähän ja on annettu ymmärtää että leikataan, jos kipu ja särky ei katoa.

      Suosittelen, että jos kipu ei hellitä ja olkapää tuntuu oudolta, että hankkituisit lääkäriin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      93
      2049
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      167
      1510
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      74
      1289
    4. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      236
      1150
    5. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      73
      1150
    6. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      87
      1064
    7. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      150
      1018
    8. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      243
      962
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      51
      916
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      88
      891
    Aihe