Cipralex ja verisuonten laajentuminen

Olen syönyt cipralexia pari vuotta ja epäilen että lääke aiheuttaa verisuonten laajentumista eli suonet nousevat häiritsevästi näkyviin joka paikassa. Nyt huomasin suonia myös kasvoissa ensimmäisen kerran.

Onko kellään kokemusta tällaisestä?
Laskevatko suonet takaisin jos lopettaa lääkityksen vai onko muutos pysyvä?
1375
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

ei kannata käyttää ollenkaan, varsinkaan paniikkihäiriön hoitoon!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx kirjoitti:

Olen syönyt cipralexia pari vuotta ja epäilen että lääke aiheuttaa verisuonten laajentumista eli suonet nousevat häiritsevästi näkyviin joka paikassa. Nyt huomasin suonia myös kasvoissa ensimmäisen kerran.

Onko kellään kokemusta tällaisestä?
Laskevatko suonet takaisin jos lopettaa lääkityksen vai onko muutos pysyvä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu