mitä eroa?

Hevostyttö

on kun oon kuullut,että hevoset astutetaan tai siemennetetään?
voisko joku kertoa?

12

1162

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • chilla

      astutuksella tarkoitetaan sitä kun ori on sukupuoliyhteydessä tamman kanssa ihan oikeasti ja siemennyksellä tarkoitetaan yleensä sitä kun eläinlääkäri laittaa oriin sperman tamman sisään.Siemennystä taidetaan suosia nykyisin aikapaljon,koska astutustilanteessa tamma saattaa potkimalla vahingoittaa kallista siitosoria,jollei oikein ole halukas puuhaan...spermaa voidaan jopa kuljettaa maasta toiseen,yleistä ainakin ravihevosia jalostettaessa.

      • Super Heppa

        Siemennystä suositaan myös ihan sen takia että
        jollain oriilla voi olla tosi paljon tammoja astuttavana eli se ei jaksa kaikkia astua joten
        orin sperma kerätään siinä yhteydessä kun se astuu "pukin" eli voisko sanoo et valetamman.
        Ja sitten tosiaan sperma pakastetaan ja sieltä sit
        tammojen sisään.
        Vaikee selittää mut hope joku tajus jotakin =)


      • Hämmästynyt
        Super Heppa kirjoitti:

        Siemennystä suositaan myös ihan sen takia että
        jollain oriilla voi olla tosi paljon tammoja astuttavana eli se ei jaksa kaikkia astua joten
        orin sperma kerätään siinä yhteydessä kun se astuu "pukin" eli voisko sanoo et valetamman.
        Ja sitten tosiaan sperma pakastetaan ja sieltä sit
        tammojen sisään.
        Vaikee selittää mut hope joku tajus jotakin =)

        miten sitä spermaa saa silt orilta?
        joku pukki en tajunut oikein?


      • chocol@te
        Hämmästynyt kirjoitti:

        miten sitä spermaa saa silt orilta?
        joku pukki en tajunut oikein?

        pukki on sellainen "tekotamma", pötikkä jonka päälle ori hyppää. Sitten joku tarpeen mukaan ottaa siittimestä kiinni ja kerää sperman semmosen teko-emätin putken avulla, tai sitten putki on siinä pukissa. Tälla tavalla myös sperman laatua voidaan tarkkailla ja tammat siemennetään vain tietyllä osalla siitä.


    • hevosfani114

      Hevosella on varmaan ulkonäöllisesti eroja mutta sisältä ei ole hirveitä eroja ☺️

    • ojhig

      Tuli mieleen tuosta mitä ylempänä sanottiin, eli että "jollain oriilla voi olla tosi paljon tammoja astuttavana eli se ei jaksa kaikkia astua joten orin sperma kerätään siinä yhteydessä kun se astuu "pukin" eli voisko sanoo et valetamman."

      No kuinka se pukin astuminen säästää oriin voimia verrattuna siihen että astuisi oikean tamman? Kummassakin tapauksessa se hyppää selkään ja hoitelee hommat.

      En itse näistä jutuista paljonkaan tiedä, mutta järki sanoisi, ettei se pukki niitä voimia mitenkään ratkaisevasti säästele. Uskottavampaa on, että pukille hyppääminen on ihan vain sperman keräämistä varten, niin että siemeniä saa tarvittaessa käyttöön silloinkin kun ori itse on jossain toisaalla.

    • Kasiro

      Ojhig, olet oikeassa, pukki on nimenomaan sperman keräämistä varten. Oriin voimia ja aikaa se säästää siten että yhdestä spermasatsista siemennetään useampi tamma. Eli yhdellä hypyllä se
      " astuu " 5 - 8 tammaa, ehkä enemmänkin.
      Ja kuten ylempänä jo sanottiinkin spermaa voidaan pakastaa ja se voidaan käyttää jopa sitten kun ori on jo kuollut.

    • ojhig

      Ah, kiitos Kasiro! Noinhan se tosiaan säästelee oria aika laillakin. En tullutkaan ajatelleeksi asiaa tuolla tavalla.

      Hyppään hetkeksi ohi aiheen, mutta mitä sinulle kuuluu nykyään? Sinua on näkynyt viimeaikoina hyvin vähän eikä Mörrinkäisestä ja Lampinajadistakaan ole kuulunut mitään. Kommeluspalstakin on ollut hiljainen. On tainnut verkkoaita pitää tammankin poissa pahanteosta?

      En ole itse täällä juuri kirjoitellut, mutta olen kuitenkin lueskellut muiden juttuja, varsinkin teidän. Teiltä on saanut paljon hyödyllisiä vinkkejä monenmoiseen, kiitos niistäkin!

      Hyvää kevättä kaikille!

    • Kasiro

      En ole paljoakaan ehtinyt vierailla näillä sivuilla nykyään, silloin tällöin poikkean katsomaan onko mitään uutta.
      Kiirettä pitää, laajennan pientä mökkiäni, siitä tulee isohko talo ja se ja työni pitää minut kiireisenä. Samalla pitäisi hoitaa ja ratsastaa hevosenikin, sekä tamma että ori. Ei oikein tahdo tunnit vuorokaudessa riittää. Onneksi äiti ja isä auttaa paljon hevosten kanssa.
      Hepat ovat olleet suht kiltisti, tosin tamma sai karsinansa oven auki parina yönä ja meni satulahuoneeseen ja sitten takaisin boxiinsa nukkumaan. Siellä oli aamulla kaikki tavarat pitkin lattiaa, suitset, satulat, loimet ym, ym. Boxin ovi oli auki ja mutta tamma sisällä aamulla.
      Onneksi rehuhuone on erillään ja menee automaattisesti lukkoon joten tihulainen ei päässyt sinne.
      Emme ensin tajunneet että se oli tamma vaan epäilimme ilkivaltaa.
      Jätimme sitten koiran satulahuoneeseen yöksi ja kun koira nosti metelin ja menimme katsomaan löysimme tamman sieltä. Sitten vasta älysimme tihulaisen.

      Ja olen todellakin iloinen jos minusta on ollut apua jollekulle.

      Hyvää kevättä myös minun puolestani.

    • Hei vain minunkin puolestani!
      Minä olen viettänyt lähinnä hiljaiseloa ja eläimetkin ovat olleet rauhallisesti eivätkä ole järjestäneet mitään ihmeempiä sirkuksia. Vaihdoin syksyllä työnantajaa ja olen tyytyväinen nykyiseen työpaikkaani. Seilaan edelleen, mutta nyt kuivarahtipuolella, kun ennen olin töissä tankkilaivoilla. Ja siinäpä ne minun kuulumiseni oikeastaan ovatkin.

      Täällä foorumilla olen käynyt viimeaikoina aika harvakseltaan. On ollut niin hiljaista, ettei täällä ole ollut paljonkaan mitään mitä kommentoida, tai sitten toiset ovat jo ehtineet sanoa sen mitä minäkin olisin sanonut.

      Ja kiitos palautteesta, kiva kuulla, että minäkin olen osaltani voinut olla avuksi!

      Kasiro, sinulla tosiaan riittää kiireitä! Näköjään tamma järjestää teille edelleenkin ajankulua, joskaan ei aina niinkään mieleistä. Hyvä kuitenkin, että syyllinen tihutöihin selvisi, niin ei tarvitse ryhtyä ainakaan kovin suuriin toimenpiteisiin. Tuo lukkojen näpelöinti kävi aikanaan tutuksi meillekin, kun poni keksi miten se saa haat, linkut ja narujen solmut auki. Lopulta se oli kaksinkertaisten lukkojen takana tarhassakin, muuten se lähti aidoista ja tuli pihaan laitumelle. Meillä oli kaikki linkut ja haat varmistettu koiranlukolla, niin että linkku tai haka ei päässyt aukeamaan vetämällä. Koiranlukkoa se ei saanut auki. Pari kertaa sen onnistui avata jopa heinäverkon lukko, emmekä vieläkään käsitä miten. Siksi jouduimme luopumaan niistäkin, mutta koiranlukot pysyivät, ne olivat jo liikaa meidänkin houdinille.

      Hyvää kevättä minultakin!

    • Kasiro

      Myös meillä oli ( ja on taas ) koiranlukoilla varmistetut lukot. Vaihdoimme boxien oviin toisenlaiset lukituslaitteet ja ajattelimme että näitä tamma ei osaa avata. Mutta osasipa kuitenkin.
      Tarhassa se kyllä pysyy ja siellä on ollut kiltisti mutta siellä sillä on kuusennäreitä ajankuluna. Ja isä toi keskelle tarhaa ison lumikasan jota tamma kuopsuttaa yhtenään. Silti tarhakin on varmistettu koiranlukolla.

    • Anonyymi

      Mites sitte ite? Millon sais naista?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      138
      886
    2. Kuhan lie kuollu auto-onnettomuudessa kylillä?

      Joku nuorimies löytyny kuolleena kylän liepeillä ulos ajetusta autosta.Kenen poikahan lienee?
      Puolanka
      6
      862
    3. Jasmin Vähäkangas valehtelee kolumnissaan. Hän ei ole "taaperon" äiti.

      Lapsi ei taaperra. Vielä seurakunnan lehdessä valehtelee noin?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      91
      774
    4. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      94
      721
    5. Mitä kuvittelet kaivattusi tekevän

      Arkena tai viikonloppuna? Mitä itse teet samaan aikaan?
      Ikävä
      59
      700
    6. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      55
      591
    7. Hyvää yötä

      Ikuinen kohtalo, sydänystävä, rakkauteni♥️.. kumpa olisimme saaneet elämältä mahdollisuuden!
      Ikävä
      26
      573
    8. Missähän pöytäkirja viipyy, taas?

      Hallituksen kokouksessa oli eilen mielenkiintoisia asioita käsiteltävänä. Pöytäkirja on ollut yleensä saman iltana luett
      Kemijärvi
      41
      484
    9. Martina sai ylinopeussakon

      Saiko sakkoa Porsche-merkkisellä autolla?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      481
    10. 42
      469
    Aihe