on kun oon kuullut,että hevoset astutetaan tai siemennetetään?
voisko joku kertoa?
mitä eroa?
12
829
Vastaukset
- chilla
astutuksella tarkoitetaan sitä kun ori on sukupuoliyhteydessä tamman kanssa ihan oikeasti ja siemennyksellä tarkoitetaan yleensä sitä kun eläinlääkäri laittaa oriin sperman tamman sisään.Siemennystä taidetaan suosia nykyisin aikapaljon,koska astutustilanteessa tamma saattaa potkimalla vahingoittaa kallista siitosoria,jollei oikein ole halukas puuhaan...spermaa voidaan jopa kuljettaa maasta toiseen,yleistä ainakin ravihevosia jalostettaessa.
- Super Heppa
Siemennystä suositaan myös ihan sen takia että
jollain oriilla voi olla tosi paljon tammoja astuttavana eli se ei jaksa kaikkia astua joten
orin sperma kerätään siinä yhteydessä kun se astuu "pukin" eli voisko sanoo et valetamman.
Ja sitten tosiaan sperma pakastetaan ja sieltä sit
tammojen sisään.
Vaikee selittää mut hope joku tajus jotakin =) - Hämmästynyt
Super Heppa kirjoitti:
Siemennystä suositaan myös ihan sen takia että
jollain oriilla voi olla tosi paljon tammoja astuttavana eli se ei jaksa kaikkia astua joten
orin sperma kerätään siinä yhteydessä kun se astuu "pukin" eli voisko sanoo et valetamman.
Ja sitten tosiaan sperma pakastetaan ja sieltä sit
tammojen sisään.
Vaikee selittää mut hope joku tajus jotakin =)miten sitä spermaa saa silt orilta?
joku pukki en tajunut oikein? - chocol@te
Hämmästynyt kirjoitti:
miten sitä spermaa saa silt orilta?
joku pukki en tajunut oikein?pukki on sellainen "tekotamma", pötikkä jonka päälle ori hyppää. Sitten joku tarpeen mukaan ottaa siittimestä kiinni ja kerää sperman semmosen teko-emätin putken avulla, tai sitten putki on siinä pukissa. Tälla tavalla myös sperman laatua voidaan tarkkailla ja tammat siemennetään vain tietyllä osalla siitä.
- hevosfani114
Hevosella on varmaan ulkonäöllisesti eroja mutta sisältä ei ole hirveitä eroja ☺️
- ojhig
Tuli mieleen tuosta mitä ylempänä sanottiin, eli että "jollain oriilla voi olla tosi paljon tammoja astuttavana eli se ei jaksa kaikkia astua joten orin sperma kerätään siinä yhteydessä kun se astuu "pukin" eli voisko sanoo et valetamman."
No kuinka se pukin astuminen säästää oriin voimia verrattuna siihen että astuisi oikean tamman? Kummassakin tapauksessa se hyppää selkään ja hoitelee hommat.
En itse näistä jutuista paljonkaan tiedä, mutta järki sanoisi, ettei se pukki niitä voimia mitenkään ratkaisevasti säästele. Uskottavampaa on, että pukille hyppääminen on ihan vain sperman keräämistä varten, niin että siemeniä saa tarvittaessa käyttöön silloinkin kun ori itse on jossain toisaalla. - Kasiro
Ojhig, olet oikeassa, pukki on nimenomaan sperman keräämistä varten. Oriin voimia ja aikaa se säästää siten että yhdestä spermasatsista siemennetään useampi tamma. Eli yhdellä hypyllä se
" astuu " 5 - 8 tammaa, ehkä enemmänkin.
Ja kuten ylempänä jo sanottiinkin spermaa voidaan pakastaa ja se voidaan käyttää jopa sitten kun ori on jo kuollut. - ojhig
Ah, kiitos Kasiro! Noinhan se tosiaan säästelee oria aika laillakin. En tullutkaan ajatelleeksi asiaa tuolla tavalla.
Hyppään hetkeksi ohi aiheen, mutta mitä sinulle kuuluu nykyään? Sinua on näkynyt viimeaikoina hyvin vähän eikä Mörrinkäisestä ja Lampinajadistakaan ole kuulunut mitään. Kommeluspalstakin on ollut hiljainen. On tainnut verkkoaita pitää tammankin poissa pahanteosta?
En ole itse täällä juuri kirjoitellut, mutta olen kuitenkin lueskellut muiden juttuja, varsinkin teidän. Teiltä on saanut paljon hyödyllisiä vinkkejä monenmoiseen, kiitos niistäkin!
Hyvää kevättä kaikille! - Kasiro
En ole paljoakaan ehtinyt vierailla näillä sivuilla nykyään, silloin tällöin poikkean katsomaan onko mitään uutta.
Kiirettä pitää, laajennan pientä mökkiäni, siitä tulee isohko talo ja se ja työni pitää minut kiireisenä. Samalla pitäisi hoitaa ja ratsastaa hevosenikin, sekä tamma että ori. Ei oikein tahdo tunnit vuorokaudessa riittää. Onneksi äiti ja isä auttaa paljon hevosten kanssa.
Hepat ovat olleet suht kiltisti, tosin tamma sai karsinansa oven auki parina yönä ja meni satulahuoneeseen ja sitten takaisin boxiinsa nukkumaan. Siellä oli aamulla kaikki tavarat pitkin lattiaa, suitset, satulat, loimet ym, ym. Boxin ovi oli auki ja mutta tamma sisällä aamulla.
Onneksi rehuhuone on erillään ja menee automaattisesti lukkoon joten tihulainen ei päässyt sinne.
Emme ensin tajunneet että se oli tamma vaan epäilimme ilkivaltaa.
Jätimme sitten koiran satulahuoneeseen yöksi ja kun koira nosti metelin ja menimme katsomaan löysimme tamman sieltä. Sitten vasta älysimme tihulaisen.
Ja olen todellakin iloinen jos minusta on ollut apua jollekulle.
Hyvää kevättä myös minun puolestani. Hei vain minunkin puolestani!
Minä olen viettänyt lähinnä hiljaiseloa ja eläimetkin ovat olleet rauhallisesti eivätkä ole järjestäneet mitään ihmeempiä sirkuksia. Vaihdoin syksyllä työnantajaa ja olen tyytyväinen nykyiseen työpaikkaani. Seilaan edelleen, mutta nyt kuivarahtipuolella, kun ennen olin töissä tankkilaivoilla. Ja siinäpä ne minun kuulumiseni oikeastaan ovatkin.
Täällä foorumilla olen käynyt viimeaikoina aika harvakseltaan. On ollut niin hiljaista, ettei täällä ole ollut paljonkaan mitään mitä kommentoida, tai sitten toiset ovat jo ehtineet sanoa sen mitä minäkin olisin sanonut.
Ja kiitos palautteesta, kiva kuulla, että minäkin olen osaltani voinut olla avuksi!
Kasiro, sinulla tosiaan riittää kiireitä! Näköjään tamma järjestää teille edelleenkin ajankulua, joskaan ei aina niinkään mieleistä. Hyvä kuitenkin, että syyllinen tihutöihin selvisi, niin ei tarvitse ryhtyä ainakaan kovin suuriin toimenpiteisiin. Tuo lukkojen näpelöinti kävi aikanaan tutuksi meillekin, kun poni keksi miten se saa haat, linkut ja narujen solmut auki. Lopulta se oli kaksinkertaisten lukkojen takana tarhassakin, muuten se lähti aidoista ja tuli pihaan laitumelle. Meillä oli kaikki linkut ja haat varmistettu koiranlukolla, niin että linkku tai haka ei päässyt aukeamaan vetämällä. Koiranlukkoa se ei saanut auki. Pari kertaa sen onnistui avata jopa heinäverkon lukko, emmekä vieläkään käsitä miten. Siksi jouduimme luopumaan niistäkin, mutta koiranlukot pysyivät, ne olivat jo liikaa meidänkin houdinille.
Hyvää kevättä minultakin!- Kasiro
Myös meillä oli ( ja on taas ) koiranlukoilla varmistetut lukot. Vaihdoimme boxien oviin toisenlaiset lukituslaitteet ja ajattelimme että näitä tamma ei osaa avata. Mutta osasipa kuitenkin.
Tarhassa se kyllä pysyy ja siellä on ollut kiltisti mutta siellä sillä on kuusennäreitä ajankuluna. Ja isä toi keskelle tarhaa ison lumikasan jota tamma kuopsuttaa yhtenään. Silti tarhakin on varmistettu koiranlukolla. - Anonyymi
Mites sitte ite? Millon sais naista?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa833014Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei3052657Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken
ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi1891486Voi kulta rakas
Kyllä minäkin olen sinuun rakastunut. Oisit avautunut tunteistasi aiemmin niin ei tarvitsisi kiertoteitä kuulla tästä. �621182Martinan firma haastettiin käräjille
Seiska: Martinan firma haastettiin käräjille, taustalla outo rahasotku.2391078Miksi haluat satuttaa
Sillä tiedolla ettet välittäisi minusta vaikka se ei ole totta. Silti tiedän että rakastat minua edelleen. Niinkuin sano281001- 70948
- 117940
- 76920
- 72904