Millä liimaat piparitalon?

Luin jostain että sokerin sekaan vois laittaa jotain ettei se pala, mutten nyt muista mitä.
99051
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Onko sinulla lapsiakin, koska et tee muuten tällä sokerilla ja liimalla mitään.

Äänestä
  • Joo
    sokerin sulatus on vähän vaativampi juttu.
    Jouluun kuuluu kyllä vähän polttaa näppejä sokerin sulatuksen yhteydessä. Sokerilla pitää talo parhaiten. Tomusokeri yms litkut eivät kestä liimana niin hyvin kuin sulatettu sokeri.
    Varaa hellan viereen riittävästi tilaa työskennellä ja kaikki tarvittavat välineet valmiiksi.
    Kyllä se siitä menee.

    Äänestä

Sokeri sulatetaan paistinpannussa ilman rasvaa tai nestettä. Pohjanpeitto pannuun sokeria ja sekoitat lastalla että sulaa tasaisesti. Kastat talon nurkat siihen pannulle yksi kerrallaaan ja kasaat talon sivut. Sitten kastat pannulle seinien yläreunat ja painat kattopalat paikoilleen. Lopuksi kastat pannulle talon pohjat ja painat sen alustaan. Pienennä hellan lämpöä tai ota pannu vähäksi aikaa kylmälle levylle jos meinaa kärähtää. Työskentele nopeasti ja varaa viereen kulhollinen kylmää vettä ja veitsi varalta. Veitsellä voi vähän auttaa jos sokeri meinaa valua väärään paikkaan tai jokin osa jää ilman. Jos sokeri syttyy palamaan, se sammuu vedellä.

Äänestä

Kannattaa käyttää hedelmäsokeria. Sen kun sulattaa niin se ei ole niin tummaa kuin tavallinen sokeri. tulee nätimmän näköiset "saumat".=)

Äänestä

siirappia eilen joukoon... mutta sormeni kyllä poltin kaikesta varovaisuudesta huolimatta:(

Äänestä

Itse olen liimannut mökkini jo usean vuoden ajan tomusokeriseoksella, ja hyvin on kestänyt, ja on paremman makuinenkin. Kun sekoittaa munanvalkuaiseen tomusokeria niin paljon, että mössö on jämäkähköä, tulee hyvä liima. Seoksen jähmettymistä joutuu odottelemaan vähän kauemmin, mutta osat pysyvät koossa paljon ennen tätä. Mökin nurkkiin tulee hieno "lumipeite", ja ennen kaikkea: sormet eivät pala!

Äänestä
  • Kokeilin tänä vuonna eka kertaa sokeritahnalla liimaamista ja hyvin on kestänyt. Meillä ainakin on jäänyt aina liitoskohdat syömättä mökistä. Nyt varmaan menee nekin. Kannattaa kokeilla.

    Äänestä

  • mieltä kirjoitti:

    Kokeilin tänä vuonna eka kertaa sokeritahnalla liimaamista ja hyvin on kestänyt. Meillä ainakin on jäänyt aina liitoskohdat syömättä mökistä. Nyt varmaan menee nekin. Kannattaa kokeilla.

    eli tuolla tomusokeri/valkuaistahnalla pysyy kunhan malttaa sen hetken odottaa että jähmettyy. Se on itseasiassa niin sikakovaa sementtiä ettei uskoisikaan ennenkuin itse kokeilee. Ja lasten kanssa kivaa kun ei tarvitse pelätä palamista.

    Äänestä

Mikä se voisi olla?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mama-73 kirjoitti:

Luin jostain että sokerin sekaan vois laittaa jotain ettei se pala, mutten nyt muista mitä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu