Hanki oikeaa ja riittävästi tietoa kotiloista.

tiedäthän?

Ihan ekaksi linkki. Täältä löydät vastaukset useimpiin kotilon hoitoon yms. liittyviin kysymyksiin ja voit kysyä neuvoa muilta harrastajilta. http://www.phpbbserver.com/aksulit/index.php?mforum=aksuli


Vaikka kotilo onkin pieni, yksinkertainen eläin, se ei tarkoita sitä etteikö sitä pitäisi hoitaa yhtä hyvin kuin mitä tahansa muutakin eläintä.
Kannattaa myös käyttää omaa päätänsä ennen kuin tekee mitään. Älä tee mitään hoidossa poikkeavaa ennen kuin olet itse miettinyt tarkkaan ja kysynyt joltain joka oikeasti kotiloista tietää. esim. maakotilot elävät täysin maalla ja vesikotilot vedessä, niin kuin joillakin on tullut puheeksi.
esimerkiksi akaattikotilo ei kuulu suomen luontoon joka tarkoittaa sitä että niitä ei sinne missään nimessä päästetä, niin kuin ei mitään mutakaan lemmikkieläintä! Niistä oikeasti täytyy huolehtia ja koko niiden eliniän. usein myös otetaan tämä väärä asenne: "kyllä tiedän mielestäni tarpeeksi" tai "asia ei sinulle kuulu, miten lemmikkini hoidan!"

Voin sanoa että tämä foorumi ei ole välttämättä se oikea paikka etsiä tietoa tai kotiloista. Kultakotilosta löytyy myös harrastajien koti(lo) sivuja ja lisää tulee. Harrastajien sivuilta taas löytyy lisää linkkejä ja tietoa oikeasta hoidosta.

1

464

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voiko lemmikki etana lisääntyä yksin??
      Kiitos jos vastaat..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      221
      4086
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2583
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2305
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1405
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      86
      1288
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1149
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1037
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      903
    9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      881
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      876
    Aihe