Ihan ekaksi linkki. Täältä löydät vastaukset useimpiin kotilon hoitoon yms. liittyviin kysymyksiin ja voit kysyä neuvoa muilta harrastajilta. http://www.phpbbserver.com/aksulit/index.php?mforum=aksuli
Vaikka kotilo onkin pieni, yksinkertainen eläin, se ei tarkoita sitä etteikö sitä pitäisi hoitaa yhtä hyvin kuin mitä tahansa muutakin eläintä.
Kannattaa myös käyttää omaa päätänsä ennen kuin tekee mitään. Älä tee mitään hoidossa poikkeavaa ennen kuin olet itse miettinyt tarkkaan ja kysynyt joltain joka oikeasti kotiloista tietää. esim. maakotilot elävät täysin maalla ja vesikotilot vedessä, niin kuin joillakin on tullut puheeksi.
esimerkiksi akaattikotilo ei kuulu suomen luontoon joka tarkoittaa sitä että niitä ei sinne missään nimessä päästetä, niin kuin ei mitään mutakaan lemmikkieläintä! Niistä oikeasti täytyy huolehtia ja koko niiden eliniän. usein myös otetaan tämä väärä asenne: "kyllä tiedän mielestäni tarpeeksi" tai "asia ei sinulle kuulu, miten lemmikkini hoidan!"
Voin sanoa että tämä foorumi ei ole välttämättä se oikea paikka etsiä tietoa tai kotiloista. Kultakotilosta löytyy myös harrastajien koti(lo) sivuja ja lisää tulee. Harrastajien sivuilta taas löytyy lisää linkkejä ja tietoa oikeasta hoidosta.
Hanki oikeaa ja riittävästi tietoa kotiloista.
tiedäthän?
1
495
Vastaukset 1
voiko lemmikki etana lisääntyä yksin??
Kiitos jos vastaat..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 791140
- 1131138
- 77601
Taiteiden yö
Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...9528- 17511
- 47503
- 44475
Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?
Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/112451- 41442
- 15416