Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

aknelääkkeen sivuvaikutus?

Aloitin pari päivää sitten 3 kk lääkekuurin aknen hoitoon. Lääke on Oricycliniä ja siinä on tetracycliniä. Nyt on myös parin päivän sisällä tulllut esinahan alle vaaleaa "töhnää" eli onko se jotain hiivatulehdusta vai? Johtuisiko se lääkityskuurista ja voiko hiivatulehdus tulla vain ilman minkäänlaista sukupuoliyhdyntää? Ilmennyt myös pientä kutinaa mutta se johtuu varmaan esinahan ärtymisestä...

Mutta erityisesti huolestuttaa tuo vaalea töhnä eli mikä on kyseesssä? Jos tuo johtuu lääkityksestä häipyykö se ajan kanssa?

VASTATKAA JOOKO
2206
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

sukupuolitaudin mahdollisuutta olemassa. Jos et äskettäin ole ollut sukupuoliyhteydessä vaan tuo valkea töhnä tuli lääkekuurin aloitettuasi, niin voisi olettaa että kyseessä on hiiva. Muista, että sukupuolitaudit voivat itää pitkäänkin, eli tartunta voi olla peräisin pidemmän ajan takaa.

Voit kokeilla apteekista ilman reseptiä saatavia hiivavoiteita, esim. Gyno Daktarin tai Canesten. Naisillehan ne ensisijaisesti on tarkoitettu, mutta miehenkin oireet hoidetaan niillä. Jos on aihetta epäillä sukupuolitautia, niin sinun tulisi mennä lääkäriin ja otattaa testit.

Äänestä

Hiivaa on jokasella elimistössä ihan normaalistikin. Ihmisen normaalihiivakanta ei oireile mitenkään ja hiivaa on pieniä määriä jokaisella terveelläkin.

Usein hiivasieni-infektio tulee ihan ihmisen omasta hiivakannasta. Hiivan ylenmääräisen kasvun laukaisee jokin tekijä, joka heikentää ihmisen elimistön oman suojaavan bakteerikannan ns. "normaaliflooran" suojaavaa vaikutusta. Tällaisia heikentäviä tekijöitä voivat olla esim. seksi (raju seksi, limakalvojen rikkoontuminen), antibiootit (tai muut lääkkeet), stressi, kuukautiset, muut taudit jne.

Joten diagnoosisi voi hyvinkin olla oikea. Sen enempää en osaa sanoa...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


plaaplaaplaa kirjoitti:

Aloitin pari päivää sitten 3 kk lääkekuurin aknen hoitoon. Lääke on Oricycliniä ja siinä on tetracycliniä. Nyt on myös parin päivän sisällä tulllut esinahan alle vaaleaa "töhnää" eli onko se jotain hiivatulehdusta vai? Johtuisiko se lääkityskuurista ja voiko hiivatulehdus tulla vain ilman minkäänlaista sukupuoliyhdyntää? Ilmennyt myös pientä kutinaa mutta se johtuu varmaan esinahan ärtymisestä...

Mutta erityisesti huolestuttaa tuo vaalea töhnä eli mikä on kyseesssä? Jos tuo johtuu lääkityksestä häipyykö se ajan kanssa?

VASTATKAA JOOKO

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu