katsokaa tuonne xp palstalle ja näette että xp;nne on paljon ongelmallisempi kuin vista.pelkkiä ongelmia kaikila.
täällä ainoastaan nuo pari vista mollaajaa liikkeellä.niin että vista mollaajat hommatkaa linux !se näköjäs ainoa vaihtoehto teille.
kiitos.
täällä ainoastaan nuo pari vista mollaajaa liikkeellä.niin että vista mollaajat hommatkaa linux !se näköjäs ainoa vaihtoehto teille.
kiitos.
Vastaukset 11
Vanhimmat
viime vuonnahan se Xp oli niiiin hieno ja mahtava käyttis teikäläisten mielestä...
Tosiasia on että Vista toimii puolta hitaammin kuin Xp, Mac OS X ja Linuxit, eikä se tosiasia mistään vinkumisesta päälaelleen käänny. Varmaan moni on Vistaan silti tyytyväinen, kun on vähän niinku pakko tai alkaa ahistaa.
Itsehän siirryin Macista Vistaan, väitän että toimii nopeammin ja paremmin eikä huolia ole tullut vastaan niin paljoa mitä Macin kanssa. Sainpas "vanhasta" Macistäki vielä 1000€ ku tarpeeksi tyhmälle myin (sääliksi käy), tuolla rahalla olisi saanu raudaltaan paljon paremman PC:n. Linux on aina Linux, toisessa koneessa on Linux ja aina löytyy säätöä ja kyllä tää Vista nopeammin avautuu tässä verrattuna Vector Linuxiin. Rahaa olisi hommata kunnon Mac rauta jos on tarpeen, tosin ei ole (Macia enää tuu käyttämään, edes pakosta). Se niistä sun tosiasioista, ihmekkös Repen juttuja on paskan jauhannaks kehuttu.
Tuolla foorumin puolella on muutamat tulleet oikein kiittämään kun osasivat mun suomi24-ohjeistukseni perusteella hommata Macin. Parhaalla on niitä huushollissaan jo neljä kappaletta, jokaisella perheenjäsenellä omansa. Voit käydä itse katsomassa jos Vista jaksaa sinne saakka vääntää. Että se sitä paskanjauhannasta. Olenpahan ainakin puhunut totta, nimität sinä sitten sitä millä nimimerkillä tahansa miksi tahansa.;)
Tarinoi poeka satujasi rauhassa, tunnetut ja mitatut tosiasiat (esim Vistan hitaudesta) ei siitä muuksi muutu.
Kyllä sun kannattais kokemusta hommata asioista ennen kun avaudut, eikä tietokaan pahitteeksi olisi.
Vistan hitaudesta en muista lukeneeni kuin yhden artikkelin, seki oli tehty XP:llä office -03 versiolla ja Vistalla uusimalla officella (joku mättää?).
Tällä hetkellä Mac taistelee rautaongelmien kanssa, tämä on paskempi juttu käyttäjien puolesta. Eikä leopardikaan ole oikein loistanu ja kärsii applen puolella ongelmista tiedotuksen suhteen. Macista tällä hetkellä ei ole vakavempaan käyttöön verrattuna PC käyttöön, asia joka tulee itsellä vastaan päivittäin työn puolesta.
Itseä kiittävät maksavat asiakkaat, vaikka kivaa hintaa ne siitä maksavatki. Pitää illalla palailla jos jaksaa, nyt työkiireet iskee. Pitänee lähtee pelastaa asiakas taas kerran, polonen saanu järjestelmän alas ;
Suomi24ssä on noin 372 valitusta vistan hitaudesta ja kysellään neuvoja xp:n asennukseen uuteen koneeseen. Kaikki on menneet sulta ohi. Melko valikoiva näkö!
Uskoisin että ihmiset ovat ostaneet sian säkissä, tässä tapauksessa heikkotehoiseen koneeseen uuden ja tehoja vaativan käyttöjärjestelmän. Tietenki Microsoftin puolelta on tullut kämmi pistämällä Vista valmiina heikkotehoisiin koneisiin, joka nyt on aivan perseestä kuluttajan puolesta. Vistaa raiskataan alle 2 gigasilla prossuilla ja muisteilla, näytönohjainki pitäisi olla mielellään 256mt.
Aivan oikein kirjoitat.
Tarjouksissa kaupitellaan parin kolmen vuoden vanhoilla osilla varustettuja läppäreitä ja pöytäkoneita joihin on tungettu Vista, ei käy kateeksi asiakkaita jotka noihin sortuu mutta kun HALVALLA SAA tarjouksesta 399.00 plussakortilla ja ilman korttia 599.00 säästä 200.00 vauu.
Hyvä jos Vista kunniallisesti pyörii 1500.00 itse kasatussakaan koneessa jossa osat lähes uusimpia versioita.
on.vista vain tarvitsee uudehkon riittävällä muistilla olevan koneen,niin xp ei pärjää.
totta jos esim läppäri vuoden kaksi vanha,gikan muistilla niin xp on siinä nopeampi.vista=VÄH,2 GT muistia,johan pelaa.
Kyllä XP on nopeampi uudessa tehokkaassakin koneessa 2 Gb:n muistilla, auttamatta Vista vielä jää kakkostilalle vaikka kuinka siitä riisut kaiken ylimääräisen pois, jos 4 Gb laittaa muistia vaatii toki 64-bit vistan nopeusero varmaan tasoittuu tai saattaa vista mennä ykköseksi.
Samalla koneella molempia käyttänyt siinä se eron näkee eikä tarvi olettamuksia kertoo.
Xp kun tuli,niin kylläpä sillä oli vihaajia.Nyt on Vistan vuoro.Kyllä se mollaaminen tossa aikanaan taantuu.
Enpä ole vistaa mollannut, en edes käyttänyt.
En mollaa enkä käytä edes xp'tä.
Mutta jos joku kysyy niin kehun kyllä linuksia.. Olen ollut nyt 3 vuotta ubuntun käyttäja ei takaisin tee mieli.
Siirry Sinäkin ...