Mikä on naurettavampaa, kuin...

...mies, joka lähtee ajamaan automaatilla ja saa seuraavassa risteyksessä matkustajat lähes lentämään tuulilasista ulos.

Kannattaisi vähän opetella ajamaan automaatillakin, eikä ajaa aina sillä manuanaalilla, kun on sitä vuosikaudet tehnyt.
5706
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

...mies, joka lähtee ajamaan manuaalilla ja saa ennen seuraavaa risteystä matkustajilta niskanivelet lähes hajalle, ja vaihteiston hammasrattaat lähes kappaleiksi sorvattua.

Kannattaisi vähän opetella ajamaan manuaalillakin, eikä ajaa aina sillä automaatilla, kun on sitä vuosikaudet tehnyt.

Äänestä
  • ...montaa tuommoista. Aikaisemmin mainittuja kylläkin.

    Äänestä

  • Vaihtelu virkistää kirjoitti:

    ...montaa tuommoista. Aikaisemmin mainittuja kylläkin.

    ...monta tuollaista. Aikaisemmin mainittuja ei kylläkään.

    Äänestä

Kaikista naurettavinta on auton ajo pesislippalakki päässä.

Äänestä

Itse en pidä siitä että auto puuttuu ajooni. Eihän TV:kään vaihda kanavia itsestään(kaukosäädintä voidaan vaikka pitää ratista tökittävinä vaihteina).
Manuaalilla on myös helppo ennakoida ohittamaan lähtö ja vaihtaa oikea vaihde ennen kiihyttämistä.
Ehkä tällähetkellä henkilöautoissa olevista automaateista paras on Lexus IS-F:n 8vaihteinen automaatti rattilätkillä (ylöspäin vaihto 0.1s(vedossa siis 0.1s katkos) ja alaspäin vaihtoa tasottaa kaasulla). Myös VW:n DSG on hyvä(vaihtoaika lyhyt mutta veto vähän pidemmän aikaa poissa).
Tällä hetkellä on perinteinen manuaali, vaikka DSG tyyppinen olisi parempi (kun käyttää kuin manuaalia). Perinteisistä manuaaleista vain en pidä.

On se aika hauskan näköistä kun jenkkejä laitetaan manuaali maasturin rattiin...(Amazing Race)

Nykyäänhän formuloissa ja ralliautoissa kuski päättää vain vaihtokohdan ja auto vaihtamisen (tosin viivettä ja karusti), silti tätä ei voi nyt automaattina pitää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vaihtelu virkistää kirjoitti:

...mies, joka lähtee ajamaan automaatilla ja saa seuraavassa risteyksessä matkustajat lähes lentämään tuulilasista ulos.

Kannattaisi vähän opetella ajamaan automaatillakin, eikä ajaa aina sillä manuanaalilla, kun on sitä vuosikaudet tehnyt.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu