Onko teillä tärinää javapinaa sivuoireina? OOn syöny nyt 2 viikkoo cipralexia, ja varsinkin näin aamupäivästä tää tärinä on ihan kauheeta!! Aiemmin kun söin samaa lääkettä ei tätä ongelmaa ollu, mistäköhän johtuu?
Cipralexin käyttäjät!
cip77
5939
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
...mulla samantapaista mutta lievempää..itse ajattelin että cipralex käy sydämeni päälle... mulle tuli aika ajoin ns. "kylmähiki" ja samalla sellainen sisäinen vapina...en enää syö cipralexia
sivuvaikutukset häviävät noin kolmessa viikossa.
Minulle cipralex sopii hyvin, olen syönyt sitä jo vuoden.
sitä on vieläkin, siis käsien tärinää, ei samassa mittakaavassa kylläkään kun paniikkikohtauksen aikana, mutta silti alkaa tärisemään helposti. 12 päivää olen nyt käyttänyt. (Cipralexia siis)
Meinasin itse vielä katsella, menisikö ohi, muutoin seuraavalla lääkärikäynnillä otan puheeksi. Nämä kun kuitenkin liittyy niihin haittavaikutuksiin. Kai..=)
Olen kolmatta viikkoa syönyt Cipralexia, mutta ei ole tullut mitään oireilua, ehkä pinetä pään jomotusta on esiintynyt.
kädet vapisee erityisesti. joskus myös koko kroppa jos joudun ponnistelee fyysisti noin tunti lääkkeen oton jälkeen. käytän propralia rinnalla ja se tasoittaa tuon vapinan. hikoilukohtauksia oli myös ensimmäisten kuukausien aikana ajoittain. ne on nyt onneksi ohi.