uutistoiminnasta YLE:ssä. Pitäähän puolueellakin olla oma lupamaksuilla kustannettu tiedotuskanava.
RKP ei luovu
omasta
3259
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Minusta ruotsinkieliset saisivat kyllä pitää sen oman kanavansa FST:n, jotta niitä ohjelmia ei tarvitsisi sitten ripotella eri kanaville kuten se vanha käytäntö oli. Tosin ihmetyttää miten helposti YLE luopui siitä YLE Extra kanavasta, joka vasta aloitti toimintansa syyskuussa. Kyllähän MTV3:lläkin on ollut kärsivällisyyttä kehittää esim. SubTV:ttä. Nähtävästi YLE:llä ei sitten ole aitoa halua tavoitella hiukan nuorekkampaa ilmettä, vaan YLE TV1:stä halutaan näyttää oikein kahden kanavan voimin. Sitä YLE Extraa olisi voitu näppärästi käyttää erilaisten musiikki- ja urheiluspeciaalien lähettämiseen ilman että minkään Pikku Kakkosen katsojat olisivat siitä kärsineet!
Etukäteen oli päätetty Extran lopettaminen että SVT Europa saadaan "ilmaiseen" jakeluun YLE:n kautta. Kulut tähän ulkolaiseen kanavaan veronmaksajien pussista, että lupamaksurahat "säästyy". Ruotsissa YLEn koostekanava TVFinland maksaa tilaajalle 170 egee/vuosi.
-- Ruotsissa YLEn koostekanava TVFinland maksaa tilaajalle 170 egee/vuosi. --
Riippuu alueen kaapeliyhtiöstä.
Ainakaan Tukholman ympäristössä TV Finland-kanavan katseleminen ei maksa katsojalle mitään antenniverkossa eikä ComHemin-kaapeliverkossa.
Nykyisin kanava on katsottavissa vain digitaalisesti.