Karhu voi viheltää, mutta miten? Onko noilla useinkin tapana vihellellä? Kukaan kuullut? ;)
Karhun vihellys
10
4460
Vastaukset
- saattaa olla
ääntää outoja ääniä, sanoivat äitini ja eräs hillastaja. Jonkulaista huutoääniä
- elmo
tuo karhun vihellys ääni johtuupi kuulema siitä kun se vetää vainua.
- navikaattorista,
Näin on, näin on käynyt, suunnan muutos 180 astetta, tässä kirjottelen vielä.
- Tuttu ääni
Karhun vihellys.On kirkas ja korkea ääni kuin pillillä ikään.!Vihelsimme vastaaan.Luultiin et joku ihminen viheltää.Joku hoksas et ei ihminen pysty puoltaminuuttia kerralla viheltään.!Kyllä me pojat juostiin autolle ja lujaa.Oltiin marjastamassa kun se tapahtu.Lapissa nääs.!Se vihellys ei vaihda sävelkorkeutta on yks pitkä vihellys.!
- -kätkäläinen-
aika usein karhulta tulee viheltävä ääni sieraimista kun se vetää ilmaa sisään ja tätä ääntä luullaan vihellykseksi. eli jos vaikka ihminen on niin lähellä että karhu kuulee äänen mutta kokee olevansa turvassa se alkaa vetämään vainua jolloin viheltävä ääni kuuluu sieraimista.
- Lindex
ääni kuulu karhun huulista kun se vetää ylähuulen ns. rullalle eli vihellys ei kuulu sieraimista
- Lindex
Karhut viheltävät silloin jos vaistoavat ihmisen.
Kun äitini oli koirien kanssa lenkillä niin yhtäkkiä kuului kova vihellys.Koirat jähmettyivät paikalleen. Se ei voinut olla ihminen koska se oli kamalan kova.
Karhun vihellys ääni vaihtaa välillä säveltä.- kuvailijat
En ole milloinkaan kuullut karhun vihellystä vaikka olen tavannut kymmeniä karhuja. Suomessa ja maailmalla.
- Lindex
karhut viheltävät silloin kun vaistoavat ihmisen
- Marja-karhu
Kyllä meillä on aina hillasuolla sellanen pilli, jolla vihelletään pitkää ääntä, jos muita marjastajia on tulossa. Siinä on sellanen painopalje, kuin kurtussa ikään ja saadaan tosi pitkä ja korkea vihellya. Aina saa muut marjastajat kyytiä, kun kuulevat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sua j-mies!
Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦585455Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa
Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.1724411En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym
Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v163822Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k373422- 503401
- 463160
- 102950
- 252597
- 462287
- 392236