300 hurmeista digimättöä!

Kysyin pojaltani mitä räimettä kannattaisi katsoa kun vaimokin olisi pikkujouluissa. Hän suositteli elokuvaa 300. Ennakkoon en kyseistä rainaa ollut ajatellut katsoa, mutta suosittelujen pohjalta vuokrasin sen. No mikä oli kokemus? Olihan elokuvassa hetkensä, rajuja hemmoja nämä spartalaiset ja koskettavaa heidän uhrautumisensa kotimaansa edestä.

Patsastelu digilavasteissa häiritsi samoin kuin värimaailman keinotekoisuus. Elämäntapa ja veren estoton roiskuminen toivat ikävästi mieleen Jokelan koulusurmaajan ihanteet. Matrix tyyliset hidastukset ovat jo kuluneita tehosteita. Täytyy myöntää kuitenkin, että puutteistaan huolimatta elokuva liikutti jotakin syvällä itsessä. Ehkä mielen sopukoissa pyörähtivät ajatukset talvisodasta ja isiemme uhrauksien yhteneväisyydestä kodin ja isänmaan puolesta. Samaa meininkiähän Raatteentielläkin oli kuin Thermopylaissa!

Tulihan se elokuva katsottua, mutta… on sitä parempiakin nähty.

2

429

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kovin keskinkertainenhan se oli, mutta ansaitsee kannuksensa siitä, ettei mitään vastaavaa ole koskaan aiemmin tehty valkokankaalle.

      Eli kieli poskella, six packit esillä, miekat tanassa, fasismin askelin rappiokulttuurin valloituspyrkimyksiä torjumaan.

      Jos elokuva tulee miellyttämään samalla kertaa, niin neitimäisiä homoja kuin karskeita skinejä, se ei voi olla aivan turha.

      • kantaan

        "Jos elokuva tulee miellyttämään samalla kertaa, niin neitimäisiä homoja kuin karskeita skinejä, se ei voi olla aivan turha."

        Eikä sattumaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      142
      8015
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      32
      3170
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      390
      2267
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      284
      1790
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      152
      1661
    6. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      21
      1501
    7. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      16
      1271
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1249
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1166
    10. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      18
      1142
    Aihe