Hei
Olen vuosia harrastanut taistelulajeja, ja mahdollisesti on kohta myös kotona säkki. Nyrkkeilysiteethän olisi hyvä olla, eikö totta? Joten kysynkin teiltä nyrkkeilijät, minkälaiset olisivat hyvät siteet? Materiaali? Mitä muuta nyt vielä kannattaa ottaa huomioon jos rupeaa enemmän mättää tota säkkiä? Itsellä on ollut treenitaukoa aika reilusta käden reistailun takia, joten pitää järkevästi ja itseään uudelleen rikkomatta alotella säkkitreeniä. Suuri kiitos kaikille vaivautuneille!
Nyrkkeilysiteet?
6
12292
Vastaukset
- Ystävällinen neuvo
Pitäis osata lyödäkin oikein. Ei ihme että menee käsi hajalle jos jollain karate- tai kungfulyönneillä vedät. En suosittele säkin lyömistä jollei saanut opetusta nyrkkeily-, potkunyrkkeily- tai thainyrkkeilyvalmentajalta. Unohda siis se säkki ja vedä vaikka peilin edessä varjoa tai niitä katojanne tms.
- nyrkkeilyssä!
Se on ihan normaalia. Kerran ne meni rikki matsissa. Pistareihin ja säkkiin lyödessäkin ne on joskus hieman ns. mennyt rikki ja niitä on saanut parannella vähän aikaa.
Pahin vamma tuli aikoinaan, kun vedin harjoitusmatsissa nopean laakin ohi kaverista. Olin verrytellyt liian vähän ja melkein kaikki lihakset kropasta repesi siihen paikkaan.
Et sinä tiluttele enää Ynkan tyyliin, kun olet kymmenen vuotta bokraillut, vaikka sun potkunyrkkeilyopettaja sanoisi mitä vaan. Vuodet tekee tehtävänsä. Tietysti, jos sulla ei ole kanttia treenata ja sulla on heikot iskut niin ei mitään hätää. Siteet riittää ja ne sun potkunyrkkeilyopen ohjeet. Kädet on pehmeet kuin vauvan peppu ja voit pitää sen Joulun pianokonsertinkin ihan joka vuosi vielä eläkkeellä ollessasi.
Ei kukaan hajoita paikkojaan tahallaan. Mutta ne vaan menee rikki, kun aikaa kuluu ja treenaa miehekkäästi ja säännöllisesti. Ei tarvitse koko ajan hakata säkkiä täysillä. Ei kukaan nyrkkeilijä hakkaa vaan säkkiä. Niissä rennoissa iskuissa ne kädet rikki menee, koska ne lähtee niin nopeesti.
Hieman naurettavalta kuulostaa tuo sun makeilu. - Vastaan___
Käteni ei hajonnut säkkitreenissä, vaan sparrausmatsissa. Ja säkkiä en ehtisi vetää kuin max 1-2krt/viikko, koska elämässä on muutakin urheilua, niinkuin sanoin. Että ainakin omalla kohdalla kädet eivät säkin takia tule hajoamaan. Mutta niitä sidontaohjeita?
- Rysty-Arska
Vastaan___ kirjoitti:
Käteni ei hajonnut säkkitreenissä, vaan sparrausmatsissa. Ja säkkiä en ehtisi vetää kuin max 1-2krt/viikko, koska elämässä on muutakin urheilua, niinkuin sanoin. Että ainakin omalla kohdalla kädet eivät säkin takia tule hajoamaan. Mutta niitä sidontaohjeita?
Kyllä se käsi voi hajota ihan vaikka parissa minuutissa jos lyö väärin, vaikka kuinka olisi sidottu, varsinkin koukuilla. Ja oikeinkin lyödessä kovaa säkkiä kovaa vastapalloon, niin tekee ilkeää. Yksi lyönti riittää, niin voi olla ranne kuukausia kipeä. Nivelvammat paranevat hitaasti, sormivammoissa voi mennä yli vuosikin reilusti.
Tapoja on monia, mutta vedä muutamia kierroksia rystysten yli, muutama rasti ranteen ja kämmenselän välillä, ja päätä ranteeseen. Sitten teippisuikaleet sormien välistä, niin siteet pysyvät paikallaan, ja tämän päälle teippiä muutama kierros kämmenen ympäri niin ne suikaleetkin pysyvät. Kahden levyistä urheiluteippiä tarkoitukseen, tai jos haluat säästää niin pakkausteippiä.
Toinen tapa on pujotella se side sieltä sormien välistä, ja kääräistä lopuksi teippiä vain kämmenen ympäri, mutta tähän kannattaa katsoa tarkemmat ohjeet netistä tai pyytää jotain osaavaa näyttämään. - Käsivammainen
Moi!
Kuule marssippa ensmmäiseen urheilukauppaan ja pyydä nyrkkeily siteet ja vähän vinkkiä kuinka niitä sitoa. ne ovat kapeat venymätöntä kangasta, ja sidonta tyyliä on kovin vaikea selittää kirjoittamalla.
Itselläni ranteet ovat aina renkanneet, mutta aloitin nyrkkeilyn ovat ne vahvistuneet, Muista säkkiä lyödessäsi, että ranne on _aina_ suorassa, muuten menee ranne paskaksi jos on vähänkin voinaa lyönnissä. muista myös hanskat. :)
- I know
Nykyisin käytetään käsisiteiden materiaalina puuvillaa. Hyvissä käsisiteissä on ns. peukalolenkki toisessa päässä ja toisessa tarrakiinnitysnauha. Ennevanhaa käytettiin apteekista ostettuja ideal siteitä tyyliin, - ostettiin 8 cm leveä side ja leikattiin se kahtia eli saatiin kahdet siteet a 4 cm. Sit leikattiin peukaloa varten reikä siteeseen ja toinen pää leikattiin taas kahtia ja tehtiin solmu et saatiin ranteeseen kiinnitettyä, oli vain yhtä pituutta.
Nykyisin käsisiteitä on montaa eri pituutta lyhyimmät taitaa olla siinä 2 m pituisia ja pitemmät yli 4 m. Tämä siksi, ettei side loppuisi ikäänkuin kesken kun sidot kättäsi, eli käsiäkin on eri kokoisia. Käsisiteiden värejäkin on lukuisia, melkeinpä ihan mistä väristä tykkäät.
Sit vaan opettelet sitomaan kätesi ns. oikein jota tässä on vaikea opettaa, käyt vaikka jossain salilla kysymässä. Paljon näkee, et siteitä sidotaan päin p****ttä, se taas johtuu siitä et ikäänkuin katsotaan kuinka joku toinen sitoo kätensä ja otetaan mallia häneltä, ajattelematta lainkaan sitookohan tuokaan oikein ??
Lähtökohtaisesti tulisi miettiä tykönään, et mitä sä sidot tai haluat sitoa ?? Kädessäkin on monta "osaa" mitä tulisi huomioida nyrkkeilyä ajatellen, on ranne, on rystyset, on peukalo ja vielä kokonaisuutena päälle se käden asento, kun aloitat sitomaan nyrkkeilysiteitä.
Em. huomioon ottaen kantsii vaikka kerran käydä katomassa kuinka ne siteet oikeesti tulisi laittaa ja siitä sit löytää se oma tapa sitoa siteensä.
Et semmosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e3067718Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne856019Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä1733571Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee322057Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1951911Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san221906- 361679
- 441494
- 551452
- 221441