Tosiasia on, että KalPan paikka on Liigan sijaan Mestiksessä. Ei ole lajin etu, että jo ennen joulutaukoa joukkue putoaa totaalisesti kelkasta.
Suljettu liiga ei palvele sen enempää KalPaa kuin koko lajiakaan. Jos ja kun rahkeet eivät riitä,
niin miksi ihmeessä keinotekoisin suojelusäännöin
estetään urheiluun kuuluva kehitys?
Tällaisella pelaajapolitiikalla seura vetää katsojia sekä yhteistyökumppaneita höplästä. Kannattaa muistaa, kun seura taas firmojen oven takana rahaa ruikuttaa, että sarjan alkaessa ollaan niin takki levällään ja joululta alkaa
vähäistenkin pelimiesten kauppaaminen ja valmistautuminen seuraavaan kauteen. Ei muuta kuin Mestikseen hakemaan vauhtia!
KalPa Mestikseen
5
850
Vastaukset
- Ässä-fani?
Ässät kuuluu mestikseen. KalPa menee ässien ohi ja viimeinen niitti on 2.1. pelattava Ässät - KalPa ottelu. Jossa KalPa näyttää ässien neideille kuinka jääkiekkoa pelataab.
- kun kerran niin tiedät!
Listaahan tähän niitä avainpelaajia mitä KalPa on kesken kauden kaupannut pois suljetun liigan aikana. Huom. Strömberg ei kelpaa, sillä hän itse valitsi Jokerit. Eikä viime kaudelta Kapanen, sillä hän ei enää silloin ollut ykkösmaalivahti. Eli ketä jää jäljelle? No kerro kun kerran tiedät!
Ja mitä tulee suljettuun liigaan niin sehän suljettiin silloin kun KalPa putosi siitä pois ja Pelicans nousi. Onko Pelicansilta näin estettu urheilullinen kehitys niin kuin asian itse kuvailit? Kysyn vaan. - .SaMi.
Tässä meillä on taas varsinainen asiantuntija. KalPan paikka on liigassa ja piste. Mestiksessä ei pelaa yhtään joukkuetta, joka olisi edes lähellä liigatasoa. TuTo, KooKoo, Leki, Jukurit, Hokki yksikään näistä seuroista ei tulisi saamaan yli kymmentä pistettä koko kautena liigassa. Ja toisaalta näyttää siltä, että Ässät on jäämässä jalkoihin liigassa. Vuosi kun vaihtuu niin yksi on varmaa, että Ässät on liigan jumbona!
- Älkäähän
nyt innostuko poijjaat. En uskalla vielä mennä vannomaan että ässät olisi jumbona koska onhan sitä nousemisia nähty pahemmistakin pinteistä. Itse toivon kyllä että kalpa pääsisi pois jumbopaikalta ja nyt se hyvältä näyttääkin mut ootetaan tää maaottelutauko ja joulutauko alta pois ja ollaan sitten vähän viisaampia. Go KalPa!
- ggghhht
Niin, Kalpa pelaa aika tasavahvaa kiekkoa kenen tahansa liiga joukkueen kanssa. Joskus voittaa ja usein ei. Mutta kukaan mestis joukkue ei todellakaan pysty parampaan. Vaakakupissa painaa aikalailla myös se, että jos katsot A tai B junnujen liigaa, niin voit huomata Kalpan merkityksen suomalaiseen jääkiekkoiluun. Ei siellä paljon mestis-seurat juhli ja vahva juniorityö tehdään mm. Kuopiossa. Tämä liigamenestys on loppujenlopuksi raakaa businesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1011641- 2101517
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos591010Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31990Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K55809En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k49771Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse49765Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.36725The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut5712Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉54702