e-pillereiden tehon heikkeneminen aknen hoidossa

Olen syönyt noin 2 vuoden ajan Diane Nova-pillereitä akneen. Tähän asti ne ovat auttaneet hyvin, oikeastaan erittäin hyvin, mutta nyt viimeisen kuukauden aikana minulle on ilmestynyt runsaasti finnejä selkään ja rintaan. Naamassa niitä ei ole enempää kuin aikaisemminkaan.
Onko muille sattunut vastaavaa? Mistähän tällainen pillereiden tehon heikkeneminen voisi johtua?
4427
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mulle on käynyt vastaavalla tavalla Diane Novan kanssa eli näppylöitä ja talipalloja/ihomatoja alkoi yhtäkkiä ilmaantua tavallista enemmän ja nimenomaan kasvoihin. Rintakehällä mulla on ollu koko hoidon ajan pieniä punaisia näppyjä, mutta luultavasti ne ei oo finnejä. Näppyjen tuloa helpotti mulla se, että otin taas kosteusvoiteen käyttöön. Syynä oli kai siis se, että kasvojen iho ei ollut tarpeeksi kostea.
Myös jotkut lääkkeet voi heikentää Diane Novien tehoa.

Äänestä
  • Kiitos vastauksestasi!
    Kun tarkemmin ajattelen, niin omat näppyläni varsinkin rinnassa ovat juuri sellaisia pieniä punaisia näppylöitä, eivät aivan perinteisiä finnejä. Selässä ovat sitten ihan isoja.

    Mietin myös noita lääkkeitä, mutta en syö pillereiden lisäksi mitään muuta kuin lisäkalkkia ja monivitamiinitabletteja, tuskin nuo heikentävät kuitenkaan Diane novan tehoa?

    Äänestä

  • Miimu kirjoitti:

    Kiitos vastauksestasi!
    Kun tarkemmin ajattelen, niin omat näppyläni varsinkin rinnassa ovat juuri sellaisia pieniä punaisia näppylöitä, eivät aivan perinteisiä finnejä. Selässä ovat sitten ihan isoja.

    Mietin myös noita lääkkeitä, mutta en syö pillereiden lisäksi mitään muuta kuin lisäkalkkia ja monivitamiinitabletteja, tuskin nuo heikentävät kuitenkaan Diane novan tehoa?

    finnien tuleminen tarkoita, että e-pillerit olisivat menettäneet tehonsa. Jos ne on määrätty aknen hoitoon, kyse on hormoneista. Jostain syystä hormonitasapaino on muuttunut, vaikka söisikin pillereitä.

    Äänestä

  • Uncut kirjoitti:

    finnien tuleminen tarkoita, että e-pillerit olisivat menettäneet tehonsa. Jos ne on määrätty aknen hoitoon, kyse on hormoneista. Jostain syystä hormonitasapaino on muuttunut, vaikka söisikin pillereitä.

    Olet kyllä ihan oikeassa, kyse on tosiaankin hormonitasapainosta eikä tehon heikkenemisestä.
    Mistähän sitten tuollainen yht'äkkinen hormonitasapainon muuttuminen voisi johtua?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Miimu kirjoitti:

Olen syönyt noin 2 vuoden ajan Diane Nova-pillereitä akneen. Tähän asti ne ovat auttaneet hyvin, oikeastaan erittäin hyvin, mutta nyt viimeisen kuukauden aikana minulle on ilmestynyt runsaasti finnejä selkään ja rintaan. Naamassa niitä ei ole enempää kuin aikaisemminkaan.
Onko muille sattunut vastaavaa? Mistähän tällainen pillereiden tehon heikkeneminen voisi johtua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu