Uusi kotikaupunkini

Turku on kaunis kaupunki. Etenkin illalla kun kävelee Tuomikirkolle päin joenrantaa on näky uskomattoman kaunis. Historia on vahvasti aistittavissa kuten Tukholmassakin josa asuin lähes parikymmentä vuotta.
10479
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Aika moni on tönätty Aura-jokeen. Osa on löytynyt osa ei. Kannattaa tunnelmoida kotona, niin on turvallisempaa. Tukholmaa ei voi verrata Turkuun..

Äänestä
  • Suomessa ei olisi ollut muuta vaihtoehtoa muutolle kuin Turku sillä etäisyys Tukholmaan on Turun etu ja Suomessa Turku on kyllä kiistatta Eurooppalaisin kaupunki katukuvaltaan. Muut on enemmän itään kallellaan.

    Äänestä

  • Paluumuuttaja kirjoitti:

    Suomessa ei olisi ollut muuta vaihtoehtoa muutolle kuin Turku sillä etäisyys Tukholmaan on Turun etu ja Suomessa Turku on kyllä kiistatta Eurooppalaisin kaupunki katukuvaltaan. Muut on enemmän itään kallellaan.

    Mentiin Helsingin kautta Tallinnaan. Helsingissä 1 yö, venäläisiä joka paikka täynnä, ja historiakin pelkkää Venäjää. Ahdistavan slaavilainen kaupunki.

    Tallinna sitten loisti tyylikkäällä eurooppalaisella tunnelmalla masentavan Helsingin jälkeen. Siellä on taidolla pyyhkäisty pois muistot vieraan vallan miehityksen ajat, mutta Helsingistä sitä ei saa pesemälläkään pois.

    Ja Turku on aina ollut Turku, Suomen pääkaupunki idän ja lännen välissä. Eläköön Turku!

    Äänestä

Turussa on niitä kauniita näkymiä, jos vain haluaa niitä nähdä :)

Parannettavaakin olisi paljon!

Äänestä

Olen itsekin paluumuuttaja, asunut ulkomailla yli 25 vuotta. Tänne muutettuani, olisin voinut valita minkä kaupungin tahansa, mutta valitsin Turun.

Turku on kaunis kaupunki, ei Tukholman veroinen, mutta silti kauniinpia Suomen kaupunkeja.

Olen tosi surullinen kun Te supi-Suomalaiset olette niin negatiivisia. Yrittäkää löytää täältä jotain kaunista ja positiivista, please!

Äänestä

Minäkin tykkään Turusta

Äänestä

Kauan eläköön Turku!

Äänestä

Itse tykkään kävellä satama-alueella iltaisin, en tiedä miksi mutta hieno paikka

Äänestä

Joulurauha lähtee Turusta

Äänestä

Kaikki hyvä Suomeen on tullut Turun kautta.

Kaupunkimme pitäisi uudestaan palauttaa oikeaan asemaansa, Suomen pääkaupungiksi

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Paluumuuttaja kirjoitti:

Turku on kaunis kaupunki. Etenkin illalla kun kävelee Tuomikirkolle päin joenrantaa on näky uskomattoman kaunis. Historia on vahvasti aistittavissa kuten Tukholmassakin josa asuin lähes parikymmentä vuotta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu