The cat's in the moon...näin Neil Hardwick opetti meitä 70-luvulla. Kuitenkin sanotaan "to put a man on the moon.
Siis milloin in the moon tai on the moon?
hello, hello, hello
6
1399
Vastaukset
- Asmo Ilanko
Leffan nimeen ainakin kelpaavat kumpainenkin:
http://www.imdb.com/title/tt0102388/
http://www.imdb.com/title/tt0125664/
Täällä meillä on tiedettävä tasan tarkkaan, asuako Espoolla vai Vantaassa, mutta anglosaksisessa maailmassa ei näy olevan niin nokonuukaa.
Kun Suomi putos kuusta, niin meille saatiin suo, kuokka, Jussi, Martti Luther ja muovi-pussy:
http://www.stlyrics.com/songs/i/ismoalanko6156/kunsuomiputospuusta239735.html Huumorimielellä tuohon voisi vastata, että siinä Hello, Hello, Hello -opetussarjassa se kissa muistaakseni istui kuunsirpin alasakaran päällä, eli tosiaan oli Kuun sisällä. Kuvassa katin istuessa Kuun päällä, voitaisiin sanoa 'On the Moon'. ;)
- Mr. M.
Harri perskeles, annan vinkin: työväenopistot järjestävät englannin kielen kursseja.
- Hello, hallo!
Olen jostakin saanut päähäni, että "hello" ja "hallo" ovat vähän erimerkityksisiä keskenään. Sen mukaan tervehdittäessä sanottaisiin "hello" ja puhelimeen vastattaessa "hallo", mutta olen varmaan väärässä.
Voiko joku täällä valistaa minua, miten asia oikein on? - Anonyymi
Ainakin ruma on ruma.
- Anonyymi
Unohda in the moon. Bill Haleykin lauloi jo 50-luvulla: "I've got a rockin' chair on the moon."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 14810879
- 525190
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452403- 302103
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131681Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421514Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301211Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351156Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92925TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317872