Yhtä hyvin kuluttajansuojaviranomainen voisi velvoittaa laajakaistayhteyden myyjän myymään asiakkaalleen liittymän, joka todellisuudessa eli käytännössä on joko nopeampi tai nopeampi kuin siinä mainoksessa sanottiin eikä näin, että se on käytännössä ja teoriassakin hitaampi kuin siinä mainoksessa ja tomitussopimuksessa sanottiin. Tällä periaatteellahan kaikki muut talouden tekijät on velvoitettu myymään asiakkaalleen todellisuudessa tasan yhtäpaljon tai pakkauskustannusten säästämiseksi enemmän kuin siinä mainoksessa sanotaan. Kyllä siitä etenkin näin Joulunkin alla nousisi aikamoinen haloo, mikäli mainoksin mukaan 10kg kinkkuun ryhtyneet asiakkaat saisivatkin 9,5kg kinkkua!
Mainosnopeuden saavuttaminen
2
737
Vastaukset
- Niin...
Operaattori ei voi vastata loppukäyttäjän linjoista, nopeus on teoreettinen ja kaikilla vähän eri..
Ei sun kinkkukaan enää paiston jälkeen 10 kiloa paina, meinaatko mennä kauppaa valittamaan..? - Vähintään 2 Mbit/s luvattu
8 Mbit/s / 1 Mbit/s Full Rate
24 Mbit/s / 1 Mbit/s Full Rate *
Laajakaistanopeuksissa on eroja, esim. tiedoston lataaminen on hitaampaa tai nopeampaa eri yhteysnopeuksilla.
* Full Rate -liittymissä nopeus on vähintään 2 Mbit/s / 512kbit/s (24 Mbit/s /1 Mbit/s Full Rate liittymässä pääsääntöisesti yli 8 Mbit/s / 1Mbit/s). Nopeuteen vaikuttavat asennusosoitteen etäisyys ADSL-keskittimestä, tilaajayhteyden laatu sekä ADSL-modeemin malli.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-185928Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite855542- 1253554
Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin963543- 1211301
- 571247
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1301172- 38979
- 45963
- 26929