Polte nielussa ja kurkussa

pissed off

Ehdin jo huokaista helpotuksesta, 11. päivä myrkytyksestä, ollen samalla ensimmäinen ilman ripulia. Mutta nyt alkoi polte/palan tunne nielussa ja kurkussa. Voimakkaampaa kuin närästys. Mitähän tämä nyt on? Muilla samaa?

4

6255

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • A. Siantuntija

      Ainakin jos olet nauttinut tuota voimakkaasti kloorattua vettä, saattaa polte johtua siitä. Eli yliherkkyyttä kloorille.

    • epäilen syyksi..

      lievää nestevajausta ja vatsahappojen nousua ruokatorveen ja nieluun.

      Minulla on ollut saman kaltaiset jälkioireet: närästyksen tunne ja nielussa alue josta tuntui lähteneen jotakin tärkeää irti. Tunsin pitkään myös ruokatorven "läpässä" kipua kun söin jotakin kovempaa (esim.leipää). Kieleni ja suun limakalvot olivat myös saaneet osansa, ne olivat kipeänä pitkään ja niihin muodostui paksu kerros "sammalta" eli valkoista möhnää.

      • Harrastelijatohtori

        Nokian vedessä on ollut ainakin adenovirusta. Äidilläni on virus ilmeisesti tälläkin aikaa "päällä". Laitoin otteen Wikipediasta tänne.

        -Adenovirukset ovat Adenoviridae-heimoon kuuluvia Adeviruksia, jotka elävät sekä ihmisessä että eläimissä. Ne ovat saaneet nimensä kitarisojen eli adenoidien mukaan, joista virus on ensimmäisenä eristetty. Adenovirus kestää happamia ja emäksisiä olosuhteita, joten se säilyy ehjänä ruuansulatuskanavassa, jätevedessä ja uima-altaissa.

        Adenovirukset aiheuttavat muun muassa lasten nielutulehduksia ja flunssaa. Noin 5 prosenttia alle nelivuotiaiden lasten hengitystieinfektioista on adenoviruksen aiheuttamia. Adenovirukset voivat aiheuttaa infektioita myös silmissä, keuhkoissa, hengitysteissä ja sydämessä.

        Adenovirus aiheuttaa oireina oksentelua, kuumetta, löysää ulostetta ja flunssaa. Elimistön nestetasapaino on kovilla varsinkin pienillä vauvoilla. Adenovirus on melko lailla rotaviruksen kaltainen tauti. Ripulointi saattaa kestää useita viikkoja.


    • Raasi

      Hae kurkkupastilleja ja seuraa kuumeen kehittymistä. Jos paska ei ala lentää suihkuna, kyseessä lienee tavallinen flunssa. Sellaistakin on olemassa ja sen voi saada vaikka ovenkahvasta johon on koskenut joku ei-nokialainen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      176
      4977
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4366
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3097
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      250
      2924
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2872
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2491
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1733
    9. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1727
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      64
      1685
    Aihe