Polte nielussa ja kurkussa

Ehdin jo huokaista helpotuksesta, 11. päivä myrkytyksestä, ollen samalla ensimmäinen ilman ripulia. Mutta nyt alkoi polte/palan tunne nielussa ja kurkussa. Voimakkaampaa kuin närästys. Mitähän tämä nyt on? Muilla samaa?
46310
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ainakin jos olet nauttinut tuota voimakkaasti kloorattua vettä, saattaa polte johtua siitä. Eli yliherkkyyttä kloorille.

Äänestä

lievää nestevajausta ja vatsahappojen nousua ruokatorveen ja nieluun.

Minulla on ollut saman kaltaiset jälkioireet: närästyksen tunne ja nielussa alue josta tuntui lähteneen jotakin tärkeää irti. Tunsin pitkään myös ruokatorven "läpässä" kipua kun söin jotakin kovempaa (esim.leipää). Kieleni ja suun limakalvot olivat myös saaneet osansa, ne olivat kipeänä pitkään ja niihin muodostui paksu kerros "sammalta" eli valkoista möhnää.

Äänestä
  • Nokian vedessä on ollut ainakin adenovirusta. Äidilläni on virus ilmeisesti tälläkin aikaa "päällä". Laitoin otteen Wikipediasta tänne.

    -Adenovirukset ovat Adenoviridae-heimoon kuuluvia Adeviruksia, jotka elävät sekä ihmisessä että eläimissä. Ne ovat saaneet nimensä kitarisojen eli adenoidien mukaan, joista virus on ensimmäisenä eristetty. Adenovirus kestää happamia ja emäksisiä olosuhteita, joten se säilyy ehjänä ruuansulatuskanavassa, jätevedessä ja uima-altaissa.

    Adenovirukset aiheuttavat muun muassa lasten nielutulehduksia ja flunssaa. Noin 5 prosenttia alle nelivuotiaiden lasten hengitystieinfektioista on adenoviruksen aiheuttamia. Adenovirukset voivat aiheuttaa infektioita myös silmissä, keuhkoissa, hengitysteissä ja sydämessä.

    Adenovirus aiheuttaa oireina oksentelua, kuumetta, löysää ulostetta ja flunssaa. Elimistön nestetasapaino on kovilla varsinkin pienillä vauvoilla. Adenovirus on melko lailla rotaviruksen kaltainen tauti. Ripulointi saattaa kestää useita viikkoja.

    Äänestä

Hae kurkkupastilleja ja seuraa kuumeen kehittymistä. Jos paska ei ala lentää suihkuna, kyseessä lienee tavallinen flunssa. Sellaistakin on olemassa ja sen voi saada vaikka ovenkahvasta johon on koskenut joku ei-nokialainen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pissed off kirjoitti:

Ehdin jo huokaista helpotuksesta, 11. päivä myrkytyksestä, ollen samalla ensimmäinen ilman ripulia. Mutta nyt alkoi polte/palan tunne nielussa ja kurkussa. Voimakkaampaa kuin närästys. Mitähän tämä nyt on? Muilla samaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu